Mansur Yavaş anket sonuçlarını paylaştı: 4 ilçede durum kritik

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, elindeki son anket sonuçlarını paylaşarak, "İlçe belediyelerinden daha fazla belediye kazanmazsak bu oy oranlarına rağmen biz azınlıkta kalıyoruz. 3 veya 4 ilçede durum kritik" dedi.

  • ü
  • 19 Mart 2024
  • ü
  • Politika

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ellerindeki on anketlere göre büyükşehirde oy oranının yüzde 60’ları gördüğünü bildirdi. Ankara’daki 3-4 ilçede kritik bir durum olduğunu kaydeden Yavaş, “Bu ilçeler bazı anketlerde bir puan önde, bazılarında bir puan geride. 3 veya 4 ilçede kritik durum var. Bu ilçeler bizim anketimizde önde çıkıyor. Dördünü aldığımız takdirde Meclis’te artık çoğunluğumuz olacak” ifadelerini kullandı.

Halk TV’de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah’ın konuğu olan Yavaş, partisinin kentteki oy oranına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“5 yıl boyunca sadece işimizi yaptık. Reklam yapmadık” diyen Yavaş, “Benim hakkımda ‘Hiç konuşmuyor’ diyorlar. Neyi konuşayım? Belediyeyi bırakıp da Türkiye’nin siyasi gündemini mi konuşayım. Benim önceliğim Ankara. Seçmen diyor ki ‘Ben sana bir görev verdim, işini yap. Başka şeylerle uğraşma’ diyor. Bu felsefe bana da uyuyor. Ben Beypazarı’nda da belediye başkanlığı yaptığımda siyasi demeç vermedim. Sadece belediyeyi ilgilendiren durumlarda televizyona çıktım. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın da güncel konularda mutlaka görüşü vardır ama belediye başkanının görüşünü açıklaması toplumda kutuplaşmaya neden oluyor. Buna da benim hakkım yok” değerlendirmesinde bulundu.

‘MECLİS ÇOĞUNLUĞU İÇİN 3-4 İLÇE KRİTİK’

Yavaş, “Anketlerde yüzde 60’lara çıktığınız doğru mu?” sorusuna da şöyle yanıt verdi:

“Son iki anket geldi. O civarda anketlerimiz ancak şöyle bir durum var. Yaptığımız simülasyona göre ilçe belediyelerinden daha fazla belediye kazanmazsak bu oy oranına rağmen biz azınlıkta kalıyoruz. 2014’te ben şehir merkezinde 80 bin oy öndeydim ama önde olmama rağmen 28 meclis üyesi çıkarttık. 2019’da seçimi kazandık. 148 meclis üyesinde sayımız 40 kişiydi toplam. Dolayısıyla bu temsilde bir adaletsizlik var. Meclis çoğunluğunu elde etmemiz ilçelere bağlı. Adaylarımız iyi. Şu anda gelen anketlere göre bir iki ilçedeki sonucu lehimize çevirebilirsek, bir ankette 1 puan aşağıda, bir ankette 1 puan üzerinde çıkıyor.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com