Lütfü Savaş’ın eşinden ‘partisiz-amblemsiz’ Hatay mesajı: Yolumuza devam ediyoruz

Eşinin ve kendisinin olduğu bir fotoğraf paylaşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın eşi Nazan Savaş, “Yolumuza devam ediyoruz” dedi.

  • ü
  • 19 Şubat 2024
  • ü
  • Politika

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) ‘Hatay sorunu’ sürüyor. Yeniden aday gösterilmesi tartışmalara neden olan Hatay’ın mevcut Belediye Başkanı olan Lütfü Savaş’ın eşi Nazan Savaş, dikkat çeken bir paylaşım yaptı.

Eşinin ve kendisinin olduğu, üzerinde herhangi bir parti adı ya da amblemi olmayan fotoğraf paylaşan Nazan Savaş, “Yolumuza devam ediyoruz” notu ekledi.

NE OLMUŞTU?

CHP Ankara’da düzenlenen bir toplantıyla 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde göstereceği tüm belediye başkan adaylarını tanıttı. Tanıtım toplantısında Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın ismi okunmamıştı. Yaşananlar sonrasında Savaş cephesinden dikkat çeken bir açıklama geldi. Mesajı Savaş’ın eşi Nazan Savaş verdi, “Yolumuza devam ediyoruz” dedi.

LÜTFÜ SAVAŞ KİMDİR?

Lütfü Savaş, 23 Mart 1965 tarihinde Antakya’da doğan Doç. Dr. Lütfü Savaş, çocukluk ve gençlik yıllarını Antakya’nın Havuzlar Mahallesi’nde geçirdi. 1990 yılında Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Türkiye’nin çeşitli illerinde doktorluk görevinde bulundu.

Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluşunda görev aldı. Eski devlet hastanesinin Mustafa Kemal Üniversitesi’ne kazandırılması ve araştırma hastanesinin açılmasında başhekim yardımcılığı görevi yaptı. 2007 yılında doçent oldu. 2006-2008 döneminde Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Danışmanlığı görevinde bulundu.

Kendisini milliyetçi bir çizgide tanımlayan Savaş, 2009 Türkiye yerel seçimlerinde Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki görevinden ayrılıp AKP’den Antakya Belediye Başkanı adayı oldu ve yüzde 47.3 oyla seçimleri kazandı. 2014 Türkiye yerel seçimleri’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olarak göstermesi üzerine Adalet ve Kalkınma Partisi’nden ayrıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun isteği üzerine partideki birçok karşı görüşe rağmen 2014 Türkiye yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olarak gösterildi. Yüzde 41 oyla Hatay’ın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Hatay’ın mevcut Belediye Başkanı olan Lütfü Savaş, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yeniden CHP’den Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı yapıldı ve kazandı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com