Leyla Zana, Tuncer Bakırhan ile birlikte Hakkari’de: ‘Kürtlerin iradesi göklere yükselmiş’

İktidarın kayyım kararına karşı protesto eylemleri devam ederken DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ile siyasetçi Leyla Zana Hakkari'ye geldi.

  • ü
  • 05 Haziran 2024
  • ü
  • Politika

İktidarın kayyım kararının ardından Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’a, yargılandığı Hakkari 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 19 yıl 6 ay ceza verildi. Mahkeme ayrıca Akış’ın tutuklanmasına karar verdi. Karar sonrası kentteki protestolar yeniden başladı.

Adliye binası önünde ve çevresinde bir araya yüzlerce kişi kararın ardından kent merkezine doğru yürümeye başladı. Bu sırada yüzlerce polis milletvekillerinin bulunduğu grubun önüne kapatarak, yürümelerine izin vermedi. Bunun üzerine kitle ablukayı aşarak kent merkezine doğru yürüdü. Halk ve milletvekilleri kent merkezine girerek cadde boyunca sloganlarla yürüdü. Birçok noktada çatışma yaşanırken halk ara sokaklara dağılarak polisle çatıştı.

‘SARAY BÜTÜN HALKA SAVAŞ AÇTI’

Hakkari Valiliğinin önüne varan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır ile milletvekilleri burada oturma eylemine başladı. Burada konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Saray bütün halka savaş açtı” açıklaması yaptı. Hatimoğulları, Akış’ın Kürt halkının ve Türkiye halklarının onuru olduğunu vurguladı. Hatimoğulları, “Kayyım irade gaspıdır, kayyım darbedir. AKP’nin darbesi tescillenmiştir” dedi.

BAKIRHAN VE ZANA HAKKARİ’DE

Öte yandan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ile siyasetçi Leyla Zana da hastane önünde inerek yürüyüşle il binasına geldi. “Hakkari uyuma iradene sahip çık”, “Hakkari faşizme mezar olacak”, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla yürüyüşe geçildi. Çevrede bulunan halk ise alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde yürüyüşe dahil oldu.

Kürt kadın siyasetçi Leyla Zana, halka hitap etti. Yeni Yaşam’ın aktardığına göre; Zana Kürtçe yaptığı yaptığı konuşmada, ‘devlet aklı’na çağrı yaptı ve “Kürtlerle yürümek istiyorsunuz yolunuz açık. Ama yok, kendinizce Kürtleri küçük görmek istiyorsanız hayır, Kürtlerin iradesi göklere kadar yükselmiş.” ifadelerini kullandı.

Kentte protestolar sürüyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com