Kulis: Sağlık Bakanı Koca ve AKP’li vekil tartıştı, Erdoğan araya girdi

AKP'nin Kızılcahamam Kampı'nda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal arasında gerginlik yaşandığı belirtiliyor.

  • ü
  • 04 Haziran 2024
  • ü
  • Politika

Ankara kulislerini yakından takip eden gazeteci Nuray Babacan, AKP’nin Kızılcahamam kampında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal arasında gerginlik yaşandığını, Erdoğan’ın araya girdiğini aktardı.

AKP’nin seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere Kızılcahamam’da gerçekleşen toplantının gergin bir havada geçtiği, halktan kopukluk vurgusunun öne çıktığı, parti yönetimine yönelik özeleştiri eksikliğinin gündeme geldiği gelen kulis bilgileri arasında.

Bir ara Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal tartışmasında Erdoğan’ın araya girdiğini de belirten Babacan, kampa ilişkin kulis bilgilerini “AKP kampının gerçek yüzü: Verimsiz, tatsız, tartışmalı” başlıklı yazısında aktardı.

Gazete Pencere’deki yazısında Babacan, AKP’lilerin parti yönetimine ve bakanlara şu eleştirileri yaptığını kaydetti:

“Bizi rakamlara boğdunuz. Böyle seçim analizi mi olur? Madem burası bir aile toplantısı, madem her şeyi konuşacağız, neden gerçek anlamda bir analiz yapılamıyor? Sizin konuşmalarınızdan çıkardığımız, seçim sonuçlarında ekonomi yüzde 70 etkiliymiş. Geçin bunları. Böyle saçmalık olmaz. Seçim analizi tek başına anketlerle yapılmaz.

REKLAM YAPIYORSUNUZ

Gelip burada reklamınızı yapıyorsunuz. Yok şunu yaptık, yok bunu yaptık. Bu yapılanlar vatandaşın problemini çözüyor mu; yok. Elektrik Avrupa’dan ucuzmuş. Vatandaş evinin elektrik faturasını ödeyemiyorsa ne anlamı var bunun.

Milletvekilleri, özellikle bürokrasi ve bakanlardan şikayetçi oldu. Mustafa Varank bürokrasiyi suçlayarak, ‘Bürokrasi istiyor, diye yasa çıkartılıyor. Getirisine götürüsüne bakılmıyor. Bizim görevimiz bürokrasinin isteklerini yapmak olmamalı’ dedi.”

EFKAN ALA DA ELEŞTİRİLERDEN NASİBİNİ ALDI

Babacan yazısında, “Genel Başkanvekili Efkan Ala da eleştirilerden nasibini aldı. Ala’nın ‘Biz elimizden geleni yaptık, ekonomi etkili oldu’ sözleri, salonda homurdanmalara neden oldu. Ala’nın, ‘5-6 alanda reform yapsaydık seçimi alırdık. Ama biz bunları yapacağız ve 2028 seçimlerini alacağız’ sözleri alkış almadı” bilgisini de paylaştı.

SUÇLARKEN, SUÇLANDI

Babacan, yazısını şöyle sürdürdü:

“Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tartıştı. Çokal, Manavgat’ta özel hastanede vefat eden bir yakınını anlatarak, bakanlığın yeterli denetim yapmadığını söyledi. Sağlık Müdürüne ulaşamadığını anlatan Çolak’ın sözlerini kesen Bakan Koca, ‘O sağlık müdürü sizin talebinizle atandı. Sorumluluğu bize atamazsınız. Özel hastanelerle ilgili teftiş başlatmıştık, onu da siz durdurdunuz’ dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan araya girerek, ‘Ölen arkadaşımız bizim ilçe başkanımız. Sağlığın özeli devleti olmaz. Hastane ayrımı olmadan gerekli denetimlerin yapılması lazım. İhmal var mı bakın’ diyerek tartışmayı sonlandırdı. Söz alan bazı milletvekilleri de sağlık sisteminde ciddi sorunlar olduğunu aktardı.

BAKANLARA İLGİSİZLER

Bakan sunumları, katılanların hiç ilgisini çekmedi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, umut dağıtmaya çalıştı. Şimşek, ‘Tasarruf tedbirlerini tavizsiz uygulayacağız. Yatırım ödeneklerinde de kesintiye giriyoruz. Milletvekili arkadaşlarımız da planlarını buna göre yapsın. Vergide muafiyet ve istisnalar büyük ölçüde kalkacak. Fon gelirlerine de vergi artırımı olacak. Yabancı sermaye hukuki güvencelere bakar. Bunu sağlarsak yabancı sermaye de gelir’ dedi.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com