İBB hesapları İmamoğlu karşıtı paylaşımlara başladı: Yöneticisi Murat Kurum’la mı anlaştı?

"İBB Haber" ve "Büyükşehir Çalışıyor" hesaplarını yöneten Ümit Kaya'nın, AKP'nin İBB adayı Murat Kurum'la anlaştığı iddia edildi.

  • ü
  • 21 Şubat 2024
  • ü
  • Politika

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) faaliyetlerini duyuran, sosyal medya platformu X’teki (Twitter) İBB Haber ve Büyükşehir Çalışıyor adlı hesaplar Ekrem İmamoğlu aleyhine paylaşımlara başladı. İki hesabı da yöneten Ümit Kaya’nın, AKP’nin İBB adayı Murat Kurum’la anlaştığı öne sürüldü. Söz konusu hesaplardan İmamoğlu aleyhine paylaşımlar yapıldığı görüldü.

Gelişme üzerine sosyal medyada söz konusu iddia tartışma yaratırken birçok kullanıcı ilgili hesapları takipten çıkmaya başladı.

X’te (Twitter) “İBB Haber” ve “Büyükşehir Çalışıyor” hesaplarını yöneten Ümit Kaya’nın, AKP’nin İBB adayı Murat Kurum’la anlaştığı iddia edildi. Söz konusu hesaplardan İmamoğlu aleyhine paylaşımlar yapıldığı görüldü. Her iki hesaptan yapılan açıklamalardaki farklılık ise dikkat çekti.

YÖNETİCİSİ MURAT KURUM’LA MI ANLAŞTI?

İlgili hesapların İmamoğlu aleyhine yaptığı paylaşımların görsellerini aktaran gazeteci Nevşin Mengü, “Bu seçimde kıran kırana sosyal medya savaşlarına tanık oluyoruz. İBB Haber ve Büyükşehir Çalışıyor hesaplarını yöneten Ümit Kaya, AKP İBB adayı Murat Kurum ile anlaşmış. Bu iki hesap İmamoğlu ile ilgili haberler paylaşıyordu. Ümit Kaya hali hazırda hala İBB çalışanı” dedi.

BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞIYOR HESABI: SALDIRI ALTINDAYIZ

Büyükşehir Çalışıyor (@tcbuyuksehir) hesabı tarafından yapılan açıklamada, ilgili paylaşımlara dair “Hesabımızda yönetimin kontrolü dışında bir etkinlik gerçekleştiği anlaşılmıştır” denildi.

Açıklamada durumun çözülmeye çalışıldığı ancak hesabın saldırı altında olduğu bildirildi.

Öte yandan İBB Haber tarafından yapılan açıklamada ise Ekrem İmamoğlu’na yönelik eleştiriler yer aldı ve “Bizim için sadece bir adaydır” ifadeleri kullanıldı.

‘KONTROL DIŞI ETKİNLİK’

“Büyükşehir Çalışıyor” hesabının açıklamasında şöyle denildi:

“Hesabımızda yönetimin kontrolü dışında bir etkinlik gerçekleştiği anlaşılmıştır. Bu durumu çözmeye çalışıyoruz. Ancak hesaba yönelik spam saldırısı nedeniyle hesabın fonksiyonlarında da sorun olduğunu görüyoruz. Hesapla ilgili bilgiler yayılan bilgiler doğru değildir. Kamuoyunun dikkatine sunarız.”

İBB HABER: İMAMOĞLU BİZİM İÇİN SADECE BİR ADAYDIR

Murat Kurum’un ekibiyle anlaşıldığı iddiasının ardından @ibbhabercomtr adlı hesaptan da açıklama yapıldı.

Açıklamada, İBB’nin mevcut yönetimi için “İstanbul’un kaynaklarını adeta bir ahtapot gibi saran” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada “Sayın Ekrem İmamoğlu bundan sonra bizim için İBB adaylarından sadece biridir. Anlamı ve manası bu kadardır” denildi.

“BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞIYOR” HESABINDAN YENİ AÇIKLAMA

Tartışmalar sürerken; “Büyükşehir Çalışıyor” hesabından yeni bir açıklama geldi.

Açıklamada “Seçim sürecinde başta Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş olmak üzere, haktan, hukuktan ve demokrasiden yana olan tüm belediye başkanlarımızın ve adaylarımızın yanında olduğumuzu, yaşanan olaylara rağmen katkımızın olabileceği her noktada, ufak da olsa katkıda bulunmaktan kaçınmayacağımızı bir kez daha hatırlatır, tüm takipçilerimize esenlikler dileriz. Her şey çok güzel olacak” denildi.

İşte “Büyükşehir Çalışıyor” hesabından yapılan yeni açıklama:

“Merhabalar,

Bu hesap 2019 yerel seçimleri döneminde 11 büyükşehirde başarı göstererek belediyeleri kazanan Millet İttifakı’nın, karşıt medya baskısı altında yapacağı icraatların topluma duyurulması amacıyla sivil inisiyatif olarak kurulmuştur. Sayfanın logosu ve header’ı bile bir takipçi tarafından gönüllü olarak yapılmıştır. Hesap Nisan 2019 itibariyle, daha Ekrem İmamoğlu’nun ilk mazbatası iptal edilmeden önce kurulmuş ve iki seçim arası dönemden itibaren paylaşımlara başlamıştır. Hesabın kurucusunun bir parti ya da belediyeyle hiçbir ilişkisi yoktur. Bu iş 2019 yerel seçimleri sonrasında oluşan muhalefet lehine rüzgara, ‘çorbada tuzumuz olsun’ felsefesiyle yapılan tamamen sivil topluma dayanan bir katkıdan ibarettir. Sayfanın kurucusunun tam zamanlı bir işi olması, kendisinin sosyal medya ya da iletişim profesyoneli olmaması nedeniyle zaman zaman kendisine yardım eden başka adminler de olmuştur.

Son yaşanan olay da bir adminin yapmış olduğu eylemden ibarettir. Bu eylem sonrasında sayfanın şifreleri değiştirilip sayfanın kontrolü yeniden sağlanmışsa da spam kampanyası nedeniyle sayfa kilitlenmiş olup paylaşımları kaldırmak ya da yeni paylaşım yapmak teknik olarak sıkıntılı hale gelmiştir. Sayfanın hala düzeldiğini söyleyememekteyiz. Ancak paylaşım yapabildiğimizi görerek açıklamamızı paylaşmak istedik.

Bu sayfayı kurucusu ya da adminleri var etmemiştir. Bu sayfayı kamuoyu ve sivil toplum var etmiştir. Bu sayfanın mülkiyet hakkı bir veya birkaç kişiye ait olamaz. Sayfanın yönetiminde bu prensip ana ilkemiz olmuştur. Bu nedenle bu sayfa ile takipçilerimizin arzu ettiği çizgi dışında bir çizgiye girilmesi mümkün değildir. Bu iş bir kurucuya, birkaç admine ait bir iş gibi görülemez. Bu iş kamuoyuna ait bir iştir. Kamuoyu desteği varsa değerlidir, yoksa değersizdir. Bu kapsamda yaşanan olay, sayfa yönetiminin iradesi dışında gerçekleşmişse de netice olarak kamuoyu desteğine zarar vermiştir. Sayfamızın takipçileriyle oluşturduğu sinerji yara almıştır. Bu bakımdan telafisi güç bir tahribat oluştuğu açıktır. Netice olarak sayfanın eski performansına dönmesini beklemek güçtür. Bu iş bir sivil inisiyatif işi olduğundan kimsenin tam mesai ayırıp sayfanın tahribatını giderecek bir zaman ve emek harcaması da mümkün değildir. Açıklanan nedenlerle kamuoyuna verdiğimiz meşguliyet ve rahatsızlık nedeniyle özür dilerken, paylaşımlarımıza mecburen ara vermek zorunda kaldığımızı sizlere duyurmak zorundayız.

Seçim sürecinde başta Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş olmak üzere, haktan, hukuktan ve demokrasiden yana olan tüm belediye başkanlarımızın ve adaylarımızın yanında olduğumuzu, yaşanan olaylara rağmen katkımızın olabileceği her noktada, ufak da olsa katkıda bulunmaktan kaçınmayacağımızı bir kez daha hatırlatır, tüm takipçilerimize esenlikler dileriz.

Her şey çok güzel olacak.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com