Fatih Erbakan’dan Efkan Ala’ya: Şantajın dik alasını yapıyor

Seçime kendi adaylarıyla katılma kararı aldıktan ona AKP'lilerin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hedefi olan Yeniden Refah Partisi'nden bu kez Efkan Ala'nın 'muhalefet kazandırıyorlar' sözlerine yanıt geldi. Fatih Erbakan, "Aslında şantajın dik alasıdır. Kabul edilebilecek bir şey değil" dedi.

  • ü
  • 11 Mart 2024
  • ü
  • Politika

Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, seçime ayrı girme kararlarından ötürü tüm AKP kanadından gelen suçlama ve tepkilere yanıt verdi. AKP Genel Başkanvekili Efkan Ala’ya tepki gösteren Erbakan, “şantajın dik alasını gördüklerini” anlattı.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’a konuşan Erbakan, AKP Genel Başkanvekili Efkan Ala’nın Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı’nda değil” sözüne, “Doğruya doğru, yanlışa yanlış dememizden dolayı Cumhur İttifakı’nın dışında olduğumuzu değerlendiriyorlarsa onların değerlendirmesine katılalım biz de. Ama biz Cumhur’a girerken dedik ki; ‘Noter makamı olacak parti değiliz.’ Mutabakat metnimiz var. Biz şartsız teslim olmuş parti değiliz. Eğer ‘Bu şartlarda sizi Cumhur İttifakı’nda saymıyoruz’ diyorlarsa diyecek bir şeyimiz yok” yanıtı verdi.

ERDOĞAN’IN ‘GÖLGEMİZDEN YÜRÜYENLER’ SÖZÜNE YANIT

Erbakan, Erdoğan’ın Malatya mitingindeki “Hem bize kaybettirmek için çalışıp hem de bizim gölgemizde yürümeye kalkanlara müsaade etmeyiz” sözüne, “AK Parti’nin seçim bürosu ve otobüsünü kullanmıyoruz. ‘Bize verdiğiniz oylar AK Parti’ye gidecek, Tayyip Beyle anlaştık’ demiyoruz. Adaylarımızı çıkarmışız, rekabete girmişiz. Gölge sözünden bir şey anlayamıyorum” yanıtını verdi.

‘ÜZERİMİZE ALINMIYORUZ’

Erdoğan’ın “siyasi şantaj” ve “zübük” söylemlerini de üzerlerine alınmadıklarını söyleyen Erbakan, bu seçimlerin hizmet yarışı olduğunu vurgulayarak, “Belediyecilik Milli Görüş’ün en önemli alanı. Türkiye’nin en hızlı büyüyen partisi olmuşuz. 500 bin üyeye dayanmışız. Bu seçimi neden pas geçelim?” diye sordu.

‘MADEM ÖYLE URFA’DA AK PARTİ ÇEKİLSİN’

AK Parti’den gelen “YRP’nin aday çıkarmasının İstanbul’da CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’na kazandıracağı” eleştirilerine de yanıt veren Erbakan, “Vatan, millet ve beka için hareket ediyorsak Urfa’da AK Parti adayı çekilsin. Çünkü Urfa’da DEM Parti’ye kazandırmış olacağız” dedi.

ALA’NIN SÖZLERİNE TEPKİ: ŞANTAJIN DİK ALASI

Efkan Ala’nın “Yeniden Refah’ın kazanma ihtimali yok. Ama CHP’nin kazanma ihtimali artıyor. Muhalefet belediyelerinin kazanmasına yardımcı oluyor” ifadesinin bir “siyasi şantaj” olduğunu söyleyen Erbakan, şöyle tepki gösterdi:

“Bu seçmene ve bize bir şantaj olmuyor mu? ‘Siz buna verirseniz, bak CHP gelir…’ Aslında şantajın dik alasıdır. Kabul edilebilecek bir şey değil. Ekonomik kriz, rantçı belediyeciliğin yaptığı tahribat, Gazze konusu… Çok ciddi bir şekilde sıkıntıya girdi AK Parti adayları. İmamoğlu, kendi başına giriyor. Hiçbir ittifakın içerisinde değil. O zaman İmamoğlu da DEVA’ya, Saadet’e ve İYİ Parti’ye kızacak, ‘AK Parti’ye kazandırıyorsunuz’ diye. Bu, demokrasi anlamında karşılığı olmayan mantıksız bir yaklaşım.

İttifak ruhuyla hareket edilecekse, o zaman böyle bir konunun müzakere edilmesi lazım. Biz İstanbul’da iki ilçe olabilir dedik; bir Anadolu, bir Avrupa yakasında. Sultanbeyli ile Arnavutköy olabilir demiştik. Oralar 1989’dan itibaren Refah Partisi’ne destek olan yerler, sembolik bir önemi var. Onlar “Belediye meclis üyesi verelim” dedi. E belediye meclis üyesini kendimiz alabiliyoruz.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com