Ekrem İmamoğlu, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı seçildi

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı seçimleri sonuçlandı. CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu 515 oyla seçilerek yeni başkan oldu.

  • ü
  • 05 Haziran 2024
  • ü
  • Politika

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun CHP listesinden aday olduğu Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanlığı seçimleri sonuçlandı. Seçimleri 515 oy alan Ekrem İmamoğlu kazandı. Rakibi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise 250 oyda kaldı.

TBB Başkanı İmamoğlu, teşekkür konuşmasında şunları söyledi:

“Halkın yerel yöneticilerden çok beklentisi olan bir dönem. Hangi partiye oy vermiş olurlarsa olsunlar 86 milyon vatandaşımız tercihi şekillenmiştir. Herkes birbirine saygı duymak zorundadır. Özellikle 2024 yerel seçimleri, tüm siyasi kadrolara net bir mesaj vermiştir. Birbirini yok etmeye kararlıymış gibi yapılan siyasetle seçim kazanmak mümkün değildir.

‘PARTİ AYRIMINI KABUL ETMİYORUZ’

Bu yolda atacağımız ilk adımın birbirimiz arasında işbirliği adımlarını hızlandırmak olduğuna inanıyorum. İşbirliği ve dayanışma birliğini yerel yönetimlerle merkezi yönetim arasındaki ilişkiyi kurmanın da bu mekanizmayı tamamlayacağını biliyoruz. Vatandaşları oy verdiği partiye göre ayıran ve belediye yönetimlerini partilerine göre ayıran yaklaşımları kabul etmiyoruz. Vatandaşın yerel yönetim kararlarına doğrudan katılabilmesinin önünü açacak mekanizmalar yeni dönemin olmazsa olmazıdır.”

AHMET TÜRK GÜLÜMSETTİ

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun CHP listesinden aday olduğu Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı seçimlerinde divan başkanı Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk oldu.

Seçim için önergelerin okunmasının ardından konuşma yapmak isteyenlere söz veren Türk, AK Partili Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e söz verirken “Trabzon Büyükşehir Belediye Eşbaşkanımız…” diye anons etti. Salondan gülüşmeler ve alkışlar yükselirken Ahmet Türk de dil sürçmesini “pardon” diyerek düzeltti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com