Destici’den ittifak ortağı AKP’ye ’emekli maaşı’ tepkisi: En az 17 bin olmalı

BBP lideri Mustafa Destici, hükümetin emekli maaşlarıyla ilgili programını eleştirerek, "Bir emekli maaşı en az bir asgari ücret yani 17 bin lira olmalıdır" dedi.

  • ü
  • 17 Mart 2024
  • ü
  • Politika

Partisinin Sultanbeyli Fatih Meydanı’nda düzenlediği mitingde konuşan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, vatandaşların güncel taleplerinin takipçisi olduklarını, özellikle emeklilerin ücret konusunda haksızlığa uğradığını kaydetti.

Bu durumu birçok kez dile getirdiğini anımsatan Destici, “Düzelttirebildiğimiz kadarını düzelttirdik ama yeterli değildir. Bir emekli maaşı en az bir asgari ücret yani 17 bin lira olmalıdır. En düşük memur maaşının 30 bin, en düşük kamu işçisinin 30 bin aldığı yerde, emekli maaşı 10 bin lira olmaz. Hele ki tek bir maaş giriyorsa bir eve, hiç olmaz” dedi.

Destici, şöyle devam etti:

“Devlet, hükümet bir asgari hane geçim rakamı tespit komisyonu kuracak. Örneğin İstanbul’da, Sultanbeyli’de dört kişilik bir hane asgari kaç lirayla geçinebilir? 30 bin lirayla geçinebilir. O eve de sadece bir 17 bin lira asgari ücret giriyor. İşte bu aradaki 13 bin lirayı devlet o aileye verecek. Ama iki maaş giriyorsa, kira geliri varsa buna gerek kalmıyor. Biz tek geliri olandan bahsediyoruz.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com