DEM Parti’den Van kararının iptali için YSK’ya başvuru

DEM Parti, Van'da Abdullah Zeydan'ın başkanlığının düşürülerek mazbatanın AKP adayına verilmesi kararı için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurdu.

  • ü
  • 03 Nisan 2024
  • ü
  • Politika

DEM Parti, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Abdullah Zeydan’ın mennu haklarının iadesi kararının iptal edilerek başkanlığının düşürülmesi kararı hakkında Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu.

DEM Parti, AKP’nin itirazı üzerine Van İl Seçim Kurulu’nun oy çokluğuyla Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlığına seçilen Abdullah Zeydan’ın adaylığının iptal edilmesine karşı girişimleri sürüyor.

DEM Parti, mazbatanın seçimi kaybeden AK Parti adayına verilmesi kararına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuru yaptı. Başvuruda, Van İl Seçim Kurulu kararının iptali istendi.

NE OLMUŞTU?

AKP iktidarı Van Büyükşehir Belediyesi’ni yüzde 55 oyla kazanan DEM Parti’li Abdullah Zeydan’ın, seçilme hakları Adalet Bakanlığı’nın seçime 2 gün kala yaptığı itiraz üzerine geri alındı. Zeydan’ın alması gereken mazbatanın 130 bin oy fark attığı AKP’li rakibi Abdullahat Arvas’a verilmesi YSK tarafından kararlaştırıldı. DEM Parti Van’da 14 ilçenin tamamını kazanarak bir ilke imza atmıştı.

DEM Parti MYK başta olmak üzere çok sayıda il ve ilçe örgütleri, 3 Nisan’da Van’da protesto kararı aldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’de Van’a gidilmesi için CHP heyeti görevlendirdi. Birçok kentte de protestolar başladı. Van ve Bitlis Valiliği iki kentte 15 gün süreyle gösteri ve yürüyüş yasağı kararı alırken, Siirt’in Pervani ilçesinde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

MEMNU HAK NE DEMEK?

Memnu haklar, diğer bir deyişle yasaklanmış haklar, kişinin ceza mahkumiyeti nedeniyle, ceza kanununun dışında farklı kanunlardan kaynaklanan mahrum edildiği haklardır. Memnu hakların iadesi ise, bu hakları geri almak için düzenlenen bir ceza hukuku kurumudur.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com