DEM Parti, kayyıma karşı İstanbul’dan Hakkari’ye yürüyecek

DEM Parti, 30 Haziran'da İstanbul'dan Hakkari'ye "İradeye Saygı Yürüyüşü" başlatacak. 10 kişilik yürüyüş ekibi, her şehirde yeni katılımlarla artacak. Hakkari Belediyesi'nin seçilmiş meclis üyeleri de Ankara ve İstanbul'da temaslarda bulunacak.

  • ü
  • 23 Haziran 2024
  • ü
  • Politika

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), “Kayyım Gaspına Karşı Yeni Eylem Planı” kapsamında İstanbul’dan Hakkari’ye yürüyüş başlatacak.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Hakkari Eş Belediye Başkanı Mehmet Sıdık Akış’ın tutuklanmasından sonra toplanan belediye meclisi başkanvekili seçmişti. Ancak İçişleri Bakanlığı, valiyi kayyım olarak atayarak belediye meclisinin iradesini tanımamıştı.

Hakkari Belediye eşbaşkanı ve meclis üyelerinin yer aldığı bir heyet oluşturularak, kayyıma karşı Ankara ve İstanbul’da bir dizi ziyaretlerde bulunacak. Siyasi partiler ve sivil toplum örgütleriyle görüşecek olan heyet, 27-28 Haziran’da Ankara’da olacak, 29 Haziran’da İstanbul’da düzenlenecek mitinge katılacak, 30 Haziran ve 1 Temmuz’da da İstanbul’da temaslarda bulunacak.

‘İRADEYE SAYGI YÜRÜYÜŞÜ’

DEM Parti, kayyıma karşı büyük bir yürüyüş düzenleyecek. İstanbul’da 30 Haziran’da startı verilecek “İradeye Saygı Yürüyüşü” Hakkari’de tamamlanacak. İstanbul’da kitlesel uğurlanacak yürüyüşçülere her kentte yeni katılımlar olacak. 10 kişilik İstanbul yürüyüş grubuna, Kocaeli, Bursa, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Antalya, Ankara, Konya, Eskişehir, Kayseri, Adana, Mersin ve Hatay’da 3-5 kişilik gruplar dahil olacak.

Yürüyüşe Kürt illerinde katılım daha fazla olacak ve kitlesel uğurlamalar yapılacak. 5-10 kişilik gruplar yürüyüşe dahil olacak ve yürüyüşçüler 3 Temmuz’da Van’da buluşacak.

6 GÜNLÜK YÜRÜYÜŞ

İradeye Saygı Yürüyüşü’ne katılanlar, buradan kitlesel bir şekilde Hakkari’ye uğurlanacak. Yürüyüşçüler, 196 kilometre boyunca yürüyecek. Yürüyüşün 6 gün sürmesi bekleniyor. Yürüyüş güzergahında bulunan yerleşim yerlerinde halk buluşmaları da gerçekleştirilecek. Tüm kentlerden sivil toplum ve demokratik kitle örgütlerinden isimlerin de yürüyüşe katılacağı öğrenildi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com