CHP: Tek bir yurttaşımız kamu hizmetlerinden yoksun bırakılmayacak

CHP'nin Afyonkarahisar adayı Burcu Köksal'ın seçilmesi halinde belediyenin kapılarını DEM Parti hariç her siyasi partiye açacağını söylemesi krize neden oldu.

  • ü
  • 07 Mart 2024
  • ü
  • Politika

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı Burcu Köksal’ın seçilmesi halinde belediyenin kapılarını DEM Parti hariç her siyasi partiye açacağını söylemesi krize neden oldu. Gazeteci Barış Yarkadaş’a sözlerinin dil sürçmesi olmadığını yineleyen Köksal’a CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ekrem İmamoğlu ve DEM Parti’den tepki geldi.

Köksal’ın sözlerinin gündemde tartışılması üzerine gazeteci Barış Yarkadaş, televizyon programında yaptığı açıklamada Burcu Köksal’ı arayarak kendisine açıklamalarda bulunduğunu belirtti. Yarkadaş, Köksal’ın kendisine şu sözleri ilettiğini aktardı:

“Ben belediye başkanı seçildiğimde Afyonkarahisar Belediyesi’ni DEM Partililerle yönetmeyeceğim. Ben bir dil sürçmesi sonucu değil verdiğim söz üzerine konuştum. Ben ilk günden beri bu sözü verdim. Bu sözümün de arkasındayım.”

Bu açıklama ile Burcu Köksal, sözlerinin bir dil sürçmesi olmadığını vurgulayarak, DEM Partililerle belediyeyi yönetmeyeceği taahhüdünü yineledi.

ISRAR ETTİ, SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI

Burcu Köksal Özgür Özel’in uyarısına rağmen sosyal medya platformu X’te şu paylaşımı yaptı:

“Ben Suriyeliler amasız fakatsız lakinsiz Afyonkarahisar’dan göndereceğim diyorum, Akp mevcut işçileri çıkaracak pkk’lıları işe alacak diyorlar, ben emeklilere 4 ay doğalgaz ve Afjet konusunda destek vereceğim diyorum, belediyeyi dem’lilerle yönetecek diyorlar, rantsal dönüşüm değil garip gurabaya bedelsiz ev yapacağım diyorum, gizli kapılar ardında demlilerle görüşüyor diyorlar. Açık ve net Afyonkarahisarı demlilerle ve hüdaparlılarla yönetmeyeceğim… Net….”

ÖZGÜR ÖZEL: CHP’Lİ BAŞKANLAR BELEDİYENİN KAPILARINI HERKESE AÇACAKLAR

Bugün partisinin Kütahya mitinginde konuşan Genel Başikan Özgür Özel, Burcu Köksal’ın sözlerine tepki gösterdi. Özel, “CHP’li belediye başkanları ‘Mal varlığımı seçildiğimde belediyenin kapısına asacağım’ diye taahhütname imzalayacaklar. Dünden beri bir ihtiyaç daha çıktı. CHP’li belediyeler kişilerin dini inancı, mezhebi, etnisitesi, doğduğu yer, ırkı ve yine hangi siyasi görüşe bağlı olduklarına bakılmaksızın belediye hizmetlerini eşit sunacaklarına ve belediyenin kapılarını herkese açacaklarına söz verecekler” dedi.

CHP KURUMSAL AÇIKLAMA YAPTI

CHP’nin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

“Belediyelerimizin kapıları dün olduğu gibi bugün de herkese sonuna kadar açık olacak, tek bir yurttaşımız dahi kimlikleri nedeniyle haklarından ve kamu hizmetlerinden yoksun bırakılmayacaktır. Tüm halkımızı 31 Mart 2024’te Türkiye İttifakı’nda buluşmaya davet ediyoruz.”

DEM PARTİ’DEN KÖKSAL’A: MESELE PARTİ MESELESİ DEĞİL

DEM Parti Ankara adayı ve MYK üyesi Öztürk Türkdoğan, CHP’li Köksal’ın açıklamalarına ‘DEM Parti’yle bir araya gelmezmiş, DEM Parti’nin de çok umrunda” yanıtını verdi.

Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre Köksal’ın sözlerinin basit, kendiliğinden söylenmiş bir sözler olmadığının altını çizen Türkdoğan, “Bu tarz düşüncelere sahip siyasetçilerin bir karar vermesi lazım, nerede duracaklar. Ya da bu partilerin karar vermesi lazım. insanları barındıran partilerin bir karar vermesi lazım. Demokrasiden mi otoriter yönetimden mi yanalar? Yani mesele DEM Parti meselesi değil. Bu bizden ziyade CHP’nin bir sorunudur. CHP bunu bir iç sorun olarak ele almalıdır. Biz her yerde varız. Birileri öyle söyledi diye alınacak gücenecek değiliz. Partimizin bir politikası var” diye konuştu.

‘KİMSE BU TİP AÇIKLAMALARDAN ETKİLENMEMELİ’

Bu tarz açıklamaların tepkilere sebep olabileceğine dikkat çeken Türkdoğan, “Etki tepkiye sebep olacak bu tip açıklamalardan kimse etkilenmemeli. Bu tip açıklamaların kasıtlı olduğunu düşünüyorum. Seçimi maniple etmeye dönük açıklamalardır. CHP bunu ciddi olarak gündemine alıp değerlendirmeli” dedi ve şunu ekledi: “Milliyetçiyseniz gidip milliyetçi bir partide siyaset yapın.”

DEM PARTİ’NİN DE ÇOK UMRUNDA”

Türkdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tam seçim kampanyasında bir belediye başkan adayının partinin genel başkanının olduğu bir ortamda bu açıklamayı yapması bana göre skandal. ‘DEM Parti’yle bir araya gelmezmiş.’ DEM Parti’nin de çok umurunda.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

EKREM İMAMOĞLU’NDAN SERT TEPKİ: KENDİNE BAŞKA PARTİ BULACAK

Burcu Köksal’ın DEM çıkışına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan da tepki geldi. İmamoğlu, “Ben CHP’liyim ama bu şehrin her insanına hizmet ediyorum. Öyle ‘ben belediye başkanı olursam şu partilileri belediyeye almam, şu partililer hariç şunlarla görüşürüz’… Ya kendine başka bir iş bulacak ya da başka bir parti bulacak. Öyle yok. Biz insan ayırt etmeyiz kardeşim” ifadelerini kullandı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com