CHP, Hatay’da Lütfü Savaş’tan ‘daha iyi aday’ bulamamış: ‘Süreci kötü yönetmedik…’

"Lütfü Savaş CHP’nin gösterebileceği en iyi aday" diyen CHP lideri Özgür Özel, Hatay'daki adaylık sürecinin de 'kötü yönetilmediğini' savundu.

  • ü
  • 22 Şubat 2024
  • ü
  • Politika

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bütün tepkilere rağmen CHP’nin yeniden aday gösterdiği Savaş’a ilişkin yeni bir açıklama yaparak Savaş’ın ‘CHP’nin gösterebileceği en iyi aday’ olduğunu iddia etti. Özel, “Bizim yaptırdığımız bütün anketlerde CHP’nin gösterebileceği en iyi aday” ifadesini kullandı.

Halk TV’de yayımlanan Yeni Bir Sabah programına konuk olan Özgür Özel, kamuoyunun ve Hataylıların tepkilerine rağmen adaylığı kesinleşen Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş’a ilişkin açıklamalarda bulundu. Özel, Lütfü Savaş’ın, CHP’nin gösterebileceği en iyi aday olduğunu öne sürdü.

Özel, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adayı belirleme süreciyle ilgili özeleştiri vermesini isteyen gazeteci İsmail Küçükkaya’ya, “CHP’nin içindeki demokratik tartışma ortamını bir gürültü gibi algılamamak lazım. Tartışma nereye kadar olur aday belirleme sürecinde olur geçer sonra herkes işine bakar. Şimdi işimize bakma sürecindeyiz. Hatay sürecini kötü yönettiğimizi düşünmüyorum” diye yanıt verdi.

‘KÖTÜ SÜREÇ YÖNETİMİ OLARAK DÜŞÜNMÜYORUM’

Özel, Hatay’la ilgili sözlerinin devamında, “Hatay yanlış yapamayacağımız bir yer. Hatay’da sadece siyaset yapmıyoruz. Hatay’ın travmasına anlayış gösteriyoruz. Hatay’ın bir duygusu var, siyaset o duyguları bir yerde yok sayma işi değil o duyguları doğru yönetme işi. Memleketim Manisa’da bir anket yaptık Hatay’da beş anket yaptık. Her şeyi anketlere bağlamak da doğru değil ama İzmir’e Manisa’ya bir heyet yolladık Hatay’a üç farklı heyet yolladık, dördüncüsü de son kalan aday adaylarının hepsini genel merkezde ağırladık ilçe adayları için.

Hatay Büyükşehir, Türkiye’de Hatay’ı aşan bir noktaya geldi. Hatay’da biz yüzde 20-30 oy alabiliyorken iki dönemdir Hatay’ı kazanan bir belediye başkanı var. Bizim yaptırdığımız bütün anketlerde CHP’nin gösterebileceği en iyi aday. Ben bu kararın bu kadar ince eleyip sık dokunmasını kötü süreç yönetimi olarak düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

‘1 NİSAN’DA SEÇİM KAYBEDİLİNCE ERDOĞAN NEYDE BAŞARILI OLMUŞ OLUR?’

Hatay’la ilgili anket sonuçlarını paylaşan Özel, devamında şunları söyledi:

“Ben en doğru kararı vermek isterim. Bunun yolu araştırmak soruşturmak. En doğru karar kendi kararın değildir. Sen Hatay’ı değiştirmek istiyorum deyip inat edersen belki dışarıdan çok başarılı bir lider verdi kararını kesti attı. Sen Hatay’ı kaybettikten sonra 1 Nisan’da, bir de işi zorlaştıran ne RTE Hataylıları tehdit ediyor. Ben o tehdit karşılığını bulmasın istiyorum. Ben yaptım birini aday geçtim, x kişisini atadım kimse bir şey demez. 1 Nisan’da seçim kaybedilince Erdoğan neyde başarılı olmuş olur? Hatay’ı tehdit etmesine Hatay’ı teslim etmiş olurum.

‘VERİLER LÜTFÜ BEY’İN BU İŞİ BAŞARACAĞINI GÖSTERİYOR’

Veriler Lütfü Bey’in bu işi başaracağını gösteriyor çok net. Eğer kazanmazsa ben de gerçekten çok üzülürüm. Bir AK parti oyu var bir CHP oyu var bir ölçtürüyoruz 3 puan geride çıkıyoruz bir ölçtürüyoruz 4 puan önde çıkıyoruz. Bu nasıl bir şey diyorum. Diyorlar ki, Hatay ölçüm yapılamaz durumda, Hatay’da duygular hâlâ travmatik. Bir grup kararsız ve muhalif grup var. O grup Hatay’ı AK Parti’ye vermek istemezse Hatay bizde. Bu grup ben oy vermiyorum ya da başka bir partiye oy verdiğinde AKP ile başa başız. Hatay’ı kaderi muhalif seçmenin elinde.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com