CHP, Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu: TRT eşit reklam hakkı tanınmadı

CHP, AYM'ye yaptığı başvuruda, TRT'nin muhalefet partilerine eşit şartlarda reklam verme imkanı tanımadığı ve tarafsızlık ilkesine aykırı davrandığı belirtildi.

  • ü
  • 29 Mart 2024
  • ü
  • Politika

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), TRT tarafından muhalefete karartma uygulandığını iddia ederek Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdı. Yapılan başvuruda, TRT’nin muhalefet partilerine eşit şartlarda reklam verme imkanı tanımadığı ve tarafsızlık ilkesine aykırı davrandığı belirtildi.

CHP Seçim ve Parti Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftci Binici, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) tarafından muhalefete uygulandığı iddia edilen karartmayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdıklarını duyurdu.

‘EŞİT REKLAM VERME HAKKI TANINMADI’

Binici’nin yaptığı açıklamada, TRT’nin muhalefet partilerine eşit şartlarda reklam verme imkanı tanımadığı ve TRT’nin tarafsızlık ilkesine aykırı hareket ettiği öne sürüldü. Binici, yapılan başvuruda TRT’nin Cumhuriyet Halk Partisi’nin reklam taleplerini kabul etmediği ve bu durumun basın özgürlüğüne aykırı olduğu ifadelerine yer verdi.

‘MUHALEFETİN SESİ KISILDI’

Ayrıca, Binici’nin açıklamasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan ve reddine karar verilen suç duyurusuna da atıfta bulunularak, TRT’nin tarafsızlık ilkesinden uzaklaştığı ve muhalefetin sesinin kısılmasına göz yumulduğu iddia edildi.

‘TRT SUÇ İŞLEDİ’

Binici, daha önce RTÜK’e, YSK’ya ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet ve suç duyurusu dilekçelerinin verildiğini belirtti ve kamu kurumlarının muhalefeti kararttığı iddiasını yineledi. Ayrıca, muhalif kanalların RTÜK’ün haksız yaptırımlarına maruz kaldığı ancak TRT’nin suç işlediği iddiasının dikkate alınmadığı eleştirisi yapıldı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com