CHP aday çıkaramayacak: Müracaat yapmayan ilçe başkanı, partiden de istifa etmiş

CHP'nin, 31 Mart'taki yerel seçimler için belediye başkan adaylarının yer aldığı isim listelerinin teslimi gecikince Manisa'nın Saruhanlı ilçesinin ardından Balıkesir'in İvrindi ilçesinde de aday çıkaramadığı ortaya çıktı. Yetki verilen ilçe başkanı müracaat etmeyip, istifa edip ayrılmış.

  • ü
  • 21 Şubat 2024
  • ü
  • Politika

CHP’nin aday listelerini teslim etmesi için gereken sürede gerekli belgeleri verememesi nedeniyle seçime katılamadığı Manisa’nın Saruhanlı ilçesinin yankıları sürerken, bir haber de Balıkesir’in İvrindi ilçesinden geldi. Yetki verilen ilçe başkanı başvuru yapmadığı gibi, istifa edip ayrıldı.

CHP’nin İvrindi’de belediye başkanı ve belediye meclis üyelikleri için aday listesi İlçe Seçim Kuruluna teslim edilmedi.

Partisi tarafından İvrindi Belediye Başkan adayı olarak duyurulan Ali Kundakçı, sosyal medya hesabından yaptığı videolu paylaşımda, listenin teslim edilmemesi nedeniyle CHP İvrindi İlçe Başkanı Ayhan Arslanbey’e tepki gösterdi.

Süre sona erinceye kadar partisinin ilçe başkanlığında beklediğini belirten Kundakçı, “Saat 14.00’ten beri CHP İvrindi İlçe Başkanlığındayım. Maalesef İlçe Başkanı bizim dosyalarımızı seçim kuruluna vermek için gelmedi. Defaatle aramamıza rağmen gelmedi. Dolayısıyla dosyalarımızı seçim kuruluna teslim edemedik” ifadesini kullandı.

‘İTTİFAK GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR’

CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı ise aday listelerinin seçim kurullarına tesliminin ilçe başkanlarının sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Köybaşı, “İvrindi İlçe Başkanımız müracaatı yapmamış. Biz işlemleri takip ederken her ilçe başkanına yetki vermiştik. Müracaatı yapmayıp, partiden de istifa edip ayrılmış. Bu nedenle İvrindi’de aday gösterememiş oluyoruz” dedi.

İvrindi’de yerel seçimlerde başka adayları destekleyebileceklerini belirten Köybaşı, başka partilerle bu konuda görüşmelerinin sürdüğünü dile getirdi.

Bu durumun 2-3 gün içinde netleşeceğini anlatan Köybaşı, “Nasıl sonuçlanır, ne olur bilemem ama ittifak görüşmelerimiz sürüyor. İlçe başkanının yaptığı şık olmadı. Neticede ittifak olur, adaylar gösterilir, adaylar çekilir. Her partide böyle şeyler yaşanıyor. Bugün ilçe yönetiminin tamamını görevden alıp yerlerine atama yapacağız.” diye konuştu.

2019’DA DA ADAY ÇIKARILMAMIŞTI

2019 yılında yapılan yerel seçimlerde İvrindi’de AKP’nin adayı Yusuf Cengiz, oyları yüzde 54.24’ünü alarak belediye başkanı seçilmişti. CHP ise ittifak kapsamında İYİ Parti’nin adayını destekleyerek aday çıkarmamıştı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com