Burcu Köksal’ı eleştiren Kılıçdaroğlu: Talimat verdiğim iddiası alçak bir iftira

Kılıçdaroğlu, Afyon adayı ve grup başkan vekili Burcu Köksal’a ‘DEM Parti’ açıklaması için ‘talimat verdiği’ iddiasını ‘alçak bir iftira’ olarak değerlendirdi.

  • ü
  • 08 Mart 2024
  • ü
  • Politika

Kemal Kılıçdaroğlu ve Burcu Köksal

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afyon adayı ve grup başkan vekili Burcu Köksal’a DEM Parti açıklaması için talimat verdiği iddiasını ‘alçak bir iftira’ olarak değerlendirdi.

6 Mart’ta Afyonkarahisar’daki mitingde konuşan Köksal, “Seçildiğimde Afyonkarahisar Belediyesi’nin kapıları DEM Parti hariç her siyasi partiye açık olacak” demişti.

Köksal’a partisinden tepkiler yağmış, CHP Genel Başkanı Özgür Özel belediye başkanlarına ‘eşit hizmet taahhütnamesi’ şartı koymuştu.

Bu gelişmeler üzerine Sözcü TV ana haber sunucusu Fatih Portakal, Köksal’ın Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla konuştuğunu öne sürmüş ve şunları söylemişti:

“Ben bunun bir talimatla yapıldığını düşünüyorum. Açık açık net ismini de söyleyeyim Kılıçdaroğlu’nun yakınındaki isimlerden biri. Birazdan bir görüntü de ekrana getireceğim. Özgür Özel’in de kendisini Kılıçdaroğlu’yla arasını bozmak istemediği için aday gösterdiğini tahmin ediyorum. Talimatı kanıtlayamam ama Kılıçdaroğlu’ndan geldiğini bile düşünüyorum.

Bak bu kadar da net konuşuyorum. Çünkü ben de net konuşmayı seven bir insanım. Çünkü Kılıçdaroğlu; onun için önemli olan İmamoğlu’nun kaybetmesi. Kılıçdaroğlu 1 Nisan’dan sonrasının hesaplarını yapıyor. Ama özellikle İstanbul’un kazanılıp kazanılmaması çok daha önemli. Partinin içerisinde böyle insanlar da var ama bu insanlara yurttaş olarak tepki verenler de var.”

KILIÇDAROĞLU: YALAN BİR HABER

Kılıçdaroğlu, Portakal’ın bu yorumunu haberleştiren T24’ün yazarı Murat Sabuncuya konuştu:

“Fatih Portakal, Burcu Köksal’ın DEM Parti ile ilgili sözleri söylemesi için benim talimat verdiğimi, yakınımdaki isimlerden biri vasıtasıyla bunu yaptığımı söylüyor. Bakın açıkça çağrı yapıyorum: Bu yakınımda olduğu ya da böyle bir cümle kurulmasını söylenen isim kimse açıklanması gerekir. Böyle bir cümlenin sarf edilmesini söyleyen kişi alçak ve şahsiyetsiz bir kişidir. Ne böyle bir talimat verdim, ne de böyle bir yakınım vardır. Fatih Portakal bunu açıklamak zorundadır. Açıklamıyorsa yalan haber ürettiğini ben söyleyeceğim.

Bir kez daha açıkça söyleyeyim: Burcu Köksal’a böyle konuşması yönünde talimat verdiğim alçak bir iftiradır. Benim yakınımdaki her kişi şunu çok iyi bilir. Ben CHP’nin tüm belediye başkanlarının başarısını isterim, bu benim en büyük dileğim. Ne yazık ki aleyhime kasıtlı yalan bir haber yapılıyor.”

KÖKSAL’I SAVUNMADI

Kılıçdaroğlu, Burcu Köksal’ın konuşmasıyla ilgili düşüncesiniyse şöyle aktardı:

“Benim DEM ya da herhangi bir partinin dışlanması ile ilgili bir görüşü, sözü savunmam mümkün olabilir mi? Genel başkanlığım sırasında ötekileştirmeye karşı mücadele etmedim mi? Genel başkanlığım sırasında yerel yönetimlerde temel ilkelerimiz başlıklı tüm teşkilata yollanan yedi maddeyi hatırlıyor musunuz? Bunun birinci maddesi neydi?

Yönettiğiniz belediyede hemşerilerinizi inançları, kimlikleri, yaşam tarzları itibariye ötekileştirmeyiniz. Tüm vatandaşları kucaklayınız. Bunu ilke edinmiş, ilk madde yapmış bir kişi böyle bir ötekileştirmeyi kabul eder mi?”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com