Bakan Tunç, Erdoğan’ın ‘final’ini uzattı: Meclis karar alırsa yeniden aday olabilir

Bakan Tunç, “Eğer TBMM, cumhurbaşkanlığının ikinci döneminde seçimleri yenileme kararı alırsa o durumda üçüncü dönem için adaylık yolu açılır.” dedi.

  • ü
  • 12 Mart 2024
  • ü
  • Politika

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın “final seçimim” açıklamasıyla ilgili soruyu yanıtladı. Tunç, “Eğer TBMM, cumhurbaşkanlığının ikinci döneminde seçimleri yenileme kararı alırsa o durumda üçüncü dönem için adaylık yolu açılır.” dedi.

Erdoğan’ın Anayasa’nın bir kuralını hatırlattığını öne süren Tunç, “Ama 116’ncı maddenin 3’üncü fıkrasında da eğer TBMM, cumhurbaşkanlığının ikinci döneminde seçimleri yenileme kararı alırsa o durumda üçüncü dönem için adaylık yolu açılır. O günlere daha çok zaman var” dedi. şeklinde konuştu.

PARA SAYMA MAKİNESİ SORULDU

Öte yandan Adalet Bakanı Tunç, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da cevaplandırdı. Tunç’a CHP hakkında başlatılan para sayma görüntülerine ilişkin soruşturma soruldu. Siyasi Partiler Kanunu’na göre, bağış yapmanın da kuralları olduğunu anlatan Tunç, “Bu konuda leyhte ve aleyhte çok beyan var. İstanbul İl Başkanlığı binasının alınmasıyla ilgili bir para olduğu söyleniyor… Tüm bunlar Cumhuriyet Başsavcılığı’nın inceleyeceği hususlar. Bir kara para varsa tüm bunlar ortaya çıkacak.” dedi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com