Babacan: Türkiye’de büyük bir servet transferi yaşanıyor

DEVA Partisi lideri Babacan, önceki yıllarda emekli maaşlarının asgari ücretin üstünde olduğuna dikkat çekerek, Türkiye'de bir servet transferi yaşandığını belirtti.

  • ü
  • 27 Mart 2024
  • ü
  • Politika

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, asgari ücret ve emekli maaşları üzerinden iktidarı eleştirdi. Türkiye’de büyük bir servet transferi yaşandığına dikkati çeken Babacan, “Sadece bir yılda 65 puan emeklilerimizin kesesinden alınmıştır. 5 yıl arka arkaya sistematik bir şekilde bunun yapıldığında ne oldu? Bir zamanlar asgari ücretin çok üstünde olan, asgari ücretin iki katı, üç katı olan emekli maaşları şu anda asgari ücretin altında kaldı. Büyük bir servet transferi yaşanıyor Türkiye’de. Yoksuldan alıp zengine verilen bir servet transferi yaşanıyor şu anda. Bunu yine TÜİK’in rakamları ortaya koyuyor makyajlanmamış haliyle.” dedi.

Seçim çalışmalarını Trabzon’da sürdüren Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Feryat büyük, emeklilere verilen zam sadece ve sadece TÜİK’in açıkladığı o düşük enflasyon oranı. Oysa gerçek enflasyon çok yüksek. 5 yıldır sistematik bir şekilde enflasyon gerçeğinden düşük açıklanıyor ve gerçek hayat çok pahalı olmasına rağmen emeklerimizin maaş zammı sadece TÜİK’in açıkladığı o rakam kadar arttırıyor. Sadece geçen yıl gerçek enflasyon yüzde yüz 30, TÜİK’in açıkladığı yüzde 65 ve aradaki 65 puanlık fark kadar emeklerimiz yoksullaşmış fakirleşmiş durumda.

‘BÜYÜK BİR SERVET TRANSFERİ YAŞANIYOR’

TÜİK diyor ki; son 5 yıldır Türkiye’de vatandaşların sadece yüzde 5’inin geliri arttı, yüzde 95’in geliri ya düştü ya da sabit kaldı. Emeklimiz feryat edince hükümet ne diyor para yok diyor ama bakıyoruz bu yıl ki bütçede tam 1 trilyon 254 milyar lira faize ödenek ayrılmış. Tarıma, çiftçiye ayrılan ödenek ne kadar; 91 milyar. Doğu Karadeniz’deyiz çayın, fındığın diyarındayız. Çay, fındık dahil Türkiye’deki, bütün çiftçilere verilen desteğin tamamı 91 milyar lira. Faize ödenen 1 trilyon 254 milyar lira tam 14 misli arkadaşlar.”

‘MESELE PARAYSA ZİHİNLERİ BULANIYOR’

Türkiye’nin Gazze konusunda somut bir adım atmadığını belirten Babacan, şöyle devam etti:

“Güney Afrika Cumhuriyeti Netanyahu hükümeti hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulundu. Uzaklardan Meksika, Şili geldi bu davalara katıldı. Türkiye bir adım attı mı, yok. Pek çok ülke ticaret ambargosu koydu. Türkiye bir adım attı mı, yok. Malezya dünyanın bir başka ucundaki ülke ne yaptı; Malezya sadece ticareti yasaklamadı, Malezya Limanları’na İsrail’e mal götüren gemiler uğrayamaz dediler. Bırakın doğrudan ticareti bir gemi İsrail’e mal götürüyorsa benim limanlarıma uğrayamaz dedi. Bizim hükümet ne yaptı tam gaz ticaret. Her türlü ticaret arttı ve inanın mesele paraysa paranın ucu göründüğünde akıllar karışıyor, zihinler bulanıyor, ilkeler, değerler, insanlar maalesef bir kenarda kalıyor.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com