Babacan, Özdağ ile ‘gizli protokol’ü anlattı: ‘Denize düşen yılana sarılır’ dedik

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, CHP'nin eski genel başkanı Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı seçimi döneminde Zafer Partisi lideri Özdağ ile yaptığı gizli anlaşmayı anlattı: O günkü sıkışmışlıkla 'denize düşen yılana sarılır' şeklinde değerlendirdik.

  • ü
  • 19 Mart 2024
  • ü
  • Politika

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

DEVA Partisi lideri Ali Babacan katıldığı televizyon programında önceki dönem CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ile yaptığı gizli protokole dair bilgiler verdi.

Halk TV ekranlarında yayımlanan ‘Sözüm Var’ programına konuk olan Babacan, gizli protokol için “seçimi kazansaydık bize dayatılması söz konusu olamazdı” diyerek şunları söyledi:

“Biz protokolden birincisini biliyorduk ama ikincisini bilmiyorduk. CHP’nin sözcüleri bile bilmiyordu, bu Sayın Kılıçdaroğlu’nun kendi ifadesi. Tabii buna üzüldük. Bu güven ilişkisini sarsacak bir adımdı. Seçimi kazansaydık, bir tarafta kamuoyuna açık 6 imzalı bir protokol vardı. Bu protokolün diğer tarafında da gizli köşelerde iki kişinin yaptığı bir anlaşma var. Dolayısıyla bu anlaşmanın bize dayatılması söz konusu olamazdı.”

‘SEÇİMDEN SONRA KILIÇDAROĞLU İLE YÜZLEŞMEDİK’

Babacan şöyle devam etti:

“86 milyonun noter olduğu bir anlaşma varken bu zaten geçerli olamazdı. Üzüldük mü? Evet üzüldük. O günkü sıkışmışlıkla ‘denize düşen yılana sarılır’ şeklinde değerlendirdik. Seçimden sonra da Kılıçdaroğlu ile yüzleşmedik kendisinin de bu konuda üzüntüleri vardır eminim. Bize ‘aramızda anlaşalım duyurmayalım’ şeklinde çok teklif geldi. Hep karşı çıktım, bu duyulurdu ve rezil olurduk. Her zaman şeffaflıktan yanayız.”

İÇİŞLERİ, MİT VE İKİ BAKANLIK…

Seçim sonrası Ümit Özdağ, protokolün içeriğini “Söz vermek değil, yazılı mutabakatımız var. Biz İçişleri Bakanlığı dahil üç bakanlık ve Millî İstihbarat Teşkilatı konusunda Kemal Bey’le mutabık kaldık” ifadeleriyle anlatmıştı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com