AYM’de başkanlık seçimi: Kaç üye adaylığını açıkladı?

Yerel mahkemelerin bile kararlarını uygulamadığı Anayasa Mahkemesi'nde yarın başkanlık seçimi yapılacak. Kanuna göre AYM Başkanı üye tam sayısının salt çoğunluğuyla 4 yıl için seçiliyorlar. Yani, başkan seçilmek için 15 üyeden 8'nin oyunu almak gerekiyor.

  • ü
  • 20 Mart 2024
  • ü
  • Politika

Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) Zühtü Arslan’ın görev süresinin dolacak olması nedeniyle yarın (21 Mart) başkanlık için seçim yapılacak. Kulislerde, Kadir Özkaya, İrfan Fidan, Yusuf Şevki Hakyemez ve Yıldız Seferinoğlu’nun başkan adayı olarak isimleri konuşuluyor.

Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK’ün gösterdiği üç aday arasından 17 Nisan 2014’te Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Zühtü Arslan’ın 12 yıllık görev süresi 20 Nisan’da doluyor.

Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’a göre AYM Başkanı üye tam sayısının salt çoğunluğuyla 4 yıl için seçiliyorlar. Yani, başkan seçilmek için 15 üyeden 8’nin oyunu almak gerekiyor.

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre, AYM İçtüzük’e göre seçimlerde aday olma sistemi uygulanmıyor. Tüm üyeler doğal aday olarak kabul ediliyor. Seçimlerde üyelerin ayrı ayrı adlarını ve soyadlarını taşıyan oy pusulaları, bir zarf içinde üyelere dağıtılıyor. Üyeler, hangi ismi başkan olarak görmek istiyorsa sandığa onu atıyor. İsteyen kendi ismini de yazabiliyor. Ancak seçimler yedi gün içinde sonuçlandırılmak zorunda.

Başkan adaylığı için Başkan Vekili Kadir Özkaya, üyeler İrfan Fidan, Yusuf Şevki Hakyemez ve Yıldız Seferinoğlu’nun isimleri yüksek mahkemenin koridorlarında konuşuluyor. Ancak AYM’de yapılacak pazarlık sonucunda son dakika başka adayların da çıkabileceği veya bazı adayların diğerinin lehine yarıştan çekilebileceği belirtiliyor.

İRFAN FİDAN’IN ADAYLIĞI NET DEĞİL

İktidarın desteğini alan İrfan Fidan geçen seçimde Zühtü Arslan’a karşı 5 oy olarak seçilememişti. Gazeteci Erk Acarer, İrfan Fidan’ın başkanlık için adaylığını açıklamadığı yönünde bir paylaşımda bulundu.

Anayasa hukukçusu olan Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez, 25 Ağustos 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından AYM üyeliğine seçilmişti. Ancak Hakyemez, 8 yıldır sürdürdüğü görevi sırasında muhalif bir çizgi izledi. Zühtü Arslan, Hasan Tahsin Gökcan, Emin Kuz ve Engin Yıldırım ile birlikte birçok karşı oya imza attı. Bu nedenle Hakyemez’in seçim sırasında kendisi dahil en az 5 üyenin oyunu alabileceği konuşuluyor. Bu sayının daha da artabileceği belirtiliyor.

İdari yargı kökenli olan ve 2014 yılında Danıştay üyesiyken Erdoğan tarafından atanan Kadir Özkaya, 2020’den bu yana AYM Başkan Vekilliği ve İkinci Bölüm Başkanlığı görevini yürütüyor. Özkaya, AYM’nin şu an en deneyimli üyelerinin başında geliyor.

Avukat kökenli olan, bir dönem AKP milletvekilliği yapan Yıldız Seferinoğlu da Adalet Bakan Yardımcısı olarak görev yaparken Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından AYM’ye atanmıştı.

 

 

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com