Kurum, Kent Lokantalarını küçümsedi: Biz istesek 2 gecede 39 ilçeye açarız

AKP adayı Murat Kurum, İmamoğlu ile tartışmayı sürdürdü, "11 Kent Lokantasını marifetmiş gibi anlatıyorlar. Biz istesek 2 gecede 39 ilçeye açarız." dedi. 

  • ü
  • 13 Mart 2024
  • ü
  • Politika

AKP’nin İstanbul adayı Murat Kurum ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu arasındaki Kent Lokantaları ve süt dağıtımı tartışması sürüyor. Bir televizyon programında canlı yayına katılan Kurum, “Arkadaşlarım girme diyor ama bu konuya gireceğim. 11 Kent Lokantasını marifetmiş gibi anlatıyorlar. Biz istesek 2 gecede 39 ilçeye açarız.” dedi.

Seçildiği takdirde tüm okullarda hem süt hem yemek vereceklerini, bunu da İBB olarak sağlayacaklarını öne süren Kurum konuya ilişkin şöyle konuştu:

“11 tane Kent Lokantası yapmışlar, marifetmiş gibi anlatıyorlar. Fatih Belediyesi 16, Pendik Belediyesi 11, hepsinin sosyal tesisleri var. Ben 2 günde açarım, yine söylüyorum. Kadir ağabey zamanında 500 bin kişiye ücretsiz yemek veriyorduk, ücretli verdiği yemeği marifet gibi anlatıyor. Biz ihtiyaca koşan bir anlayışız. Ücretsiz yemek dağıttığımız yerde ücretli yemek dağıtır hale gelmişsin, marifetmiş gibi anlatıyorsun. 7 gün 24 saat hizmet veren kreşler açacağız. Biz senin gibi süt dağıttığımız işi davulla zurnayla anlatmıyoruz.”

İktidara yakın Haber Global ekranlarında yayınlanan Buket Aydın ile Yüz Yüze’nin konuğu olan Cumhur İttifakı’nın İBB Başkan Adayı Murat Kurum, İmamoğlu’nu hedef aldı.

‘OTOBÜS DURAKLARI KORKU FİLMİ GİBİ’

Kurum’un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Korku filmlerini aratmayacak görüntüleri görüyoruz metrobüs duraklarında, otobüslerde, yollarda. İnsanımız artık kendileri için çalışan çabalayan birilerini istiyor. Sahada gördüğümüz bu. Sevgi selini görseniz inanamazsınız. Onlar için her şeye değer. İstanbul gibi aziz bir şehre hizmet etmek, bunun için yola çıkmak bizim için bir gurur meselesi olacak. Gençliğimizle, bu motivasyonla sahadayız. Bugün mesela bir yere gittim, orada teyzemizin bize bakışını görseniz. Umut dolu, sevgi dolu. “Aaa bu çocukmuş o, sen gülüyorsun, uzunmuşsun, zayıfmışsın” diyorlar. Biz afetlerle ekrana geldiğimiz için yüzümüz çok gülemiyordu. Çok güzel hikayelerle karşılaşıyoruz, mutluyuz.

‘İMAMOĞLU ŞU AN İSTİFA ETMELİDİR’

İnsanlar trafikte 3 saatte işe gidiyorsa dönüp aynaya bakmak zorundasınız. “Algıyla 5 seneyi geçirdim yine algıyla devam ederim…” Yok öyle yağma. Siz evinize gideceksiniz, gidemiyorsunuz. Nasıl olur ya böyle bir şey. Bırakın yeniden aday olmayı, şu an istifa etmelidir. Ben böyle bir durumda olacağım, bir dakika oturmam orada. Çözüm ne? Yatırım, toplu ulaşım.

‘BENİM ANKARA’DA DAYIM YOK’

Sen bu şehri yöneten belediye başkanıysan bunlara çözüm getirmek zorundasınız. Metrobüslerin yandığı, her gün arıza yaptığı bir İstanbul’u görüyoruz. Vaat vermesini biliyor. E ne oldu bugün? Ne oldu da 5 senedir hani bu sıkıntıları aşacaktık. Yeşil alan yapacaktın hani, hani her şey güzel olacaktı? İstanbul’da güzel olan bir şey söyleyin. Biz çalışacağız, biz çalışarak buraya geldik. Birilerinin ayağına taş koyarak gelmedik. Emin olun derler ya “Bir yere gelmek için Ankara’da dayın olacak…” Benim Ankara’da dayım yok. Dayım var Ankara’da ama köyde çiftçilik yapıyor. AK Parti’de Cumhurbaşkanımız kim en iyi işi yapacaksa onu oraya getirmeye gayret gösterir. Bakın örneği benim.

TAKSİ SORUNU: VERMEYECEĞİNİ BİLE BİLE İSTİYOR

Taksi ile, sokak hayvanı ile alakalı da bir irade ortaya koymamış. Dünyanın neresinde var bir belediye taksicilik yapacak? Geriye dönüp bakıldığında bahaneler üreten, algı üzerinden siyaset yapmaya çalışan, genel başkanını sırtından hançerleyen, İstanbul’un kaynaklarını çar çur eden, İstanbul’da olmayan bir belediye başkanı olarak hatırlayacağız. Taksi sorununun çözümüyle ilgili bir irade yok ki? Kanun belediye taksicilik yapamaz diyor. Hani adalet? Sonra ben UKOME’ye başvurdum izin vermedi diyor, öyle bir yetkisi yok ki? Vermeyeceğini bile bile istiyor. Yapabilsek zaten yaparız.

‘SENARYO GEREĞİ’ YANAN OTOBÜSLER

2019’da daha az otobüs vardı ama bu kadar arıza yoktu. Bakım ihalesin kendi yandaşına vermek için ihale düzenliyor, ondan sonra otobüs de yanar, metrobüs de yanar. Sen belediye personelinin yarısını değiştirip işten anlamayan adam getirirsin böyle olur.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com