Yeşilçam’ın ünlü ismi Murat Soydan hayatını kaybetti

Yeşilçam sinemasının usta oyuncusu Murat Soydan hayatını kaybetti. Oyuncunun vefat haberini kızı sosyal medya hesabından duyurdu.

  • ü
  • 11 Haziran 2024
  • ü
  • Kültür

Yeşilçam’ın bir döneme damgasını vuran efsane isimlerinden Murat Soydan, 84 yaşında hayatını kaybetti. Oyuncunun vefat haberini kızı Mehveş Soydan, sosyal medya hesabından duyurdu. Soydan paylaşımında, “Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun.” dedi.

MURAT SOYDAN KİMDİR?

Türk sinema ve dizi oyuncusu Murat Soydan, 2 Ekim 1940’ta sabasının memuriyeti dolayısıyla bulunduğu Kırklareli’in Lüleburgaz ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. Gerçek adı Rüçhan Tercan olan oyuncu ilk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu.

YARIŞMA İLE SİNEMAYA ADIMINI ATTI

Üniversite için İstanbul’a gelen Soydan, İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi. Aynı zamanda üniversite tahsili sırasında Tekel’de memurluk yaptı. Askerliğini yedek subay olarak yaptıktan sonra 1966 yılında Perde mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.

70’Lİ YILLARIN JÖNÜ

Sinema hayatına 1966 yılında Nejat Saydam’ın çektiği Kolsuz Kahraman adlı filmle başladı. Filmin kadrosunda Cüneyt Arkın,Fatma Girik ve Suzan Avcı da vardı. 1970’li yılların Jön oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit’le başrolü paylaşmıştır.

SİNEMA ÖRGÜTLERİNDE ÇALIŞTI, ÖDÜLLER KAZANDI

221 filmde oynayan Murat Soydan, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1972 yılında 9. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Zulüm filmindeki rolü ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü kazandı.

Murat Soydan’ın ilk evliliğinden bir çocuğu vardır. İkinci evliliğini Uğur Gül hanım ile yapmıştır. Ali ve Mehveş adlarında iki çocuğu vardır.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com