Sinan Yağmur’un ‘Aşkın Son Ozanı Neşet Ertaş’ kitabına intihal iddiasıyla toplatma kararı

Araştırmacı yazar ve müzisyen Bayram Bilge Tokel kendi yazdığı 'Neşet Ertaş Kitabı'ndan intihal yaptığı gerekçesiyle Sinan Yağmur'a açtığı davayı kazandı. Büyük oranda 'intihal' tespit edilmesi üzerine Yağmur'un 'Aşkın Son Ozanı Neşet Ertaş' kitabı toplatılacak.

  • ü
  • 28 Şubat 2024
  • ü
  • Kültür

Ankara 2. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’nde görülen dava sonucunda, 2022’de piyasaya çıkan Sinan Yağmur’un ‘Aşkın Son Ozanı Neşet Ertaş’ kitabında bilirkişi raporlarıyla intihal tespit edildi. Mahkeme sonucunda kitabın yeniden basımının, yayımlanmasının, dağıtımının engellemesine ve basılan kitapların toplatılmasına karar verildi.

Mahkeme kararının ulusal çapta yayın yapan en yüksek tirajlı gazetede yayımlanmasına ve Sinan Yağmur’un Bayram Bilge Tokel’e 11 bin 25 lira maddi tazminat ödemesine hükmedildi.

ÜNİVERSİTEDE DERS KİTABI OLARAK OKUTULDU

Tokel’in vekili, dava gerekçesinde müvekkilinin 1999’da yayımlanan ‘Neşet Ertaş Kitabı’ adlı eserinin ünlü halk ozanı hakkında yazılan ilk eser olduğunu, toplam yedi baskı yaptığını, İngilizceye çevrilerek Bilkent Üniversitesinde ders kitabı olarak okutulduğunu belirtti.

Sinan Yağmur’un ‘Neşet Ertaş Kitabı’ndan alıntılar yaptığı, iktibas ve alıntı kuralına uymadığı iddiası, bilirkişi heyeti tarafından iki kitap incelenerek değerlendirildi.

BİLİRKİŞİ RAPORU: TOKEL KAYNAK GÖSTERİLMEDİ

Bilirkişi heyeti raporunda “davalıya ait kitabın içeriğinde yer alan davacıya ait kısımların, maksadın haklı göstereceği sınırın ötesinde olduğu” ifade edildi. Sinan Yağmur’un kitabında metin içindeki bilgileri nereden aldığına ilişkin bir kaynakça kullanmadığı ve kitabın sonunda da Bayram Bilge Tokel’in kaynak gösterilmediği vurgulandı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com