Orhan Pamuk’un üç tarihi romanı artık tek ciltte

Yapı Kredi Yayınları’nın Delta dizisinde bir araya getirdiği Orhan Pamuk romanlarının üçüncü cildi "Üç Tarihi Roman" okurla buluştu. Kitap Pamuk'un ‘Beyaz Kale’, ‘Benim Adım Kırmızı’ ve ‘Veba Geceleri’ adlı romanlarını bir araya getiriyor.

  • ü
  • 10 Haziran 2024
  • ü
  • Kültür

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un romanlarını tematik toplamlar halinde okurla buluşturan ‘Delta’ dizisinin 3. cildi Üç Tarihi Roman, Yapı Kredi Yayınları’nın Delta dizisinden yayımlandı.

“Tarihi roman yazmayı seviyorsunuz, neden?” sorusuna, “19. Yüzyıl Romantikler’inde olduğu gibi, şu anki dünyaya bir tür tepki, insanın bu yüzyılda yaşamaktan duyduğu bir tür hoşnutsuzluk var bende… Ama ‘kaçış’ duygusu kısa bir süre sonra… günümüze bir mana ile dokunma sorumluluğuna da yol açıyor” cevabını veren Pamuk, Üç Tarihi Roman’da Beyaz Kale, Benim Adım Kırmızı ve Veba Geceleri adlı romanlarını bir araya getiriyor.

“Tarihi roman yazmanın asıl zorluğu, geçmişte kalmış bir dünyayı hayal etmek için romancının önce yıllarca kitap okumak zorunda kalmasıdır. Ama ben bunu zevkle yaptım, zevkle okuyup hazırlandım.” diyen usta yazarın ‘tarih’e pencere aralayan üç romanı buluşturan üçüncü cildin sonunda okurlar için bir dizi sürpriz de yer alıyor: Üç romanın kaynakları, anlatım stratejileri ve araştırma ve yazılış süreçlerini enine boyuna tartışan özel söyleşisiyle, meraklısı için hem roman türü ve tarihi romana hem de Pamuk’un dünyasına dair kapsamlı, özel bir davet niteliğinde.

Pamuk’un romanlarını üçleme halinde bir araya getiren aynı seride Üç İstanbul Romanı ve Babalar ile Analar ve Oğullar adlı kitaplar okura sunulmuştu.

Delta dizinde yayımlanan Orhan Pamuk külliyatının ilk cildi Babalar, Analar ve Oğullar’da yazarın Cevdet Bey ve Oğulları, Sessiz Ev ve Kırmızı Saçlı Kadın romanları yer alıyor.

Pamuk’un Kara Kitap, Masumiyet Müzesi ve Kafamda Bir Tuhaflık romanlarını içeren ikinci cilt ise dünyada ‘İstanbul Romancısı’ olarak da adlandırılan Pamuk’un gözünden İstanbul ve hemşerilerinin son elli yıllık hayatını aşkları, tutkuları ve değişimiyle hikâye ediyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com