Aynur Doğan: Keça Kurdan’ı söylemem yasaklandı, artık sizlere emanet

Bir döneme damgasını vuran Keça Kurdan adlı şarkıyı seslendiren Aynur Doğan, şarkıyı seslendirmesinin yasaklandığını açıkladı.

  • ü
  • 20 Mart 2024
  • ü
  • Kültür

Kürt sanatçı Aynur Doğan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Keça Kurdan adlı eseri seslendirmesinin yasaklandığını duyurdu. Yasağı eserin bestecisi olan Kürt sanatçı Şivan Perwer’in getirdiği belirtildi. Şivan Perwer adına Hakan Akay’dan gelen mesajı paylaşan Doğan, “Yoğunluğum sebebiyle geri dönüş yapamadığım bir talebin karşılığında uygulanan bu sansürün nihai değerlendirmesini siz değerli dinleyicilerime bırakıyorum” ifadelerini kullandı.

Doğan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, katılması istenen bir konsere katılmadığı için kendisinden video mesaj istendiğini, ancak yoğunluk nedeni ile bunu gönderememesinin yasağa gerekçe yapıldığını öne sürdü.

GEREKÇE 50. YIL ETKİNLİĞİNE KATILMAMAK MI?

Doğan açıklamasında adına yer vermese de Şivan Perwer’in 50’inci sanat yılı için kendisinden bir video istenilen mesajı da sosyal medya hesabından paylaştı.

Mesajda sanatçı Hakan Akay’ın Aynur Doğan için yazdıklarına da yer verildi. Akay’ın Perwer’in etkinliğine katılmaması nedeniyle Aynur Doğan’ın yaptığını saygısızlık olarak nitelediği ve Keça Kurdan eserini bundan böyle yorumlamasına izin verilmeyeceği belirtiliyor.

Aynur Doğan (Fotoğraf: Selahattin Sevi)

‘KEÇA KURDAN ARTIK SİZLERE EMANET’

Aynur Doğan’ın açıklaması şöyle:

“Keça Kurdan” bizim için sadece bir şarkı değil; özgürlüğün, barışın, sevginin, ortaklaşa mücadelenin ve dayanışmanın coşkusu, yan yana çekilen halaylarımızın, dansımızın ortak ritmiydi. Kürt kadınının sesi, farklı kültürlerden kadınların biraraya gelerek oluşturdukları toplumsal bellek, birbirimize duyduğumuz ihtiyacın yeniden hatırlanışı, hafızamızın uyanışıydı belki. Kendimizce daha nice anlamlar yükledik… Bir zamanlar yasaklanmak istendi, denediler ama başaramadılar. Ancak bu defa, aşağıdaki mesajda belirtilen gerekçelerden ötürü Keça Kurdan’ı söylemem yasaklanmıştır. Çok kısa sürede gerçekleşecek bir konser organizasyonuna katılmam için bir davet yapıldı, yoğun programım nedeniyle katılmamın mümkün olamayacağı karşı tarafa iletildi ve ekibimiz alternatif olarak projeye bir video ile katkı sunmayı kendilerine önerdiler. Yoğunluğum sebebiyle geri dönüş yapamadığım bir talebin karşılığında uygulanan bu sansürün nihai değerlendirmesini siz değerli dinleyicilerime bırakıyorum. Gelinen noktada, dinleyicilerime olan saygım bu açıklamayı zaruri kılmıştır. Keça Kurdan artık sizlere emanet!

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com