Aşk-ı Memnu’nun Şayeste’si Fatma Karanfil hayatını kaybetti

Aşk-ı Memnu dizisinde canlandırdığı 'Şayeste' karakteriyle hafızalara kazınan Fatma Karanfil, kanser tedavisi gördüğü Florya’daki hastanede geçtiğimiz günlerde entübe edilmişti. Karanfil, 72 yaşında hayatını kaybetti.

  • ü
  • 04 Haziran 2024
  • ü
  • Kültür

Türk sinemasının usta isimlerinden biri olan Fatma Karanfil, bir süredir gördüğü kanser tedavisinin ardından hayatını kaybetti. 72 yaşında vefat eden Karanfil, son zamanlarda Florya’daki Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi’nde yoğun bakımda entübe ediliyordu.

Kansere yakalanan Karanfil’in rahatsızlığına teşhis konulduğunda çoklu metastasın başladığı öğrenilmişti. Vefat haberini menajeri sosyal medya hesabından duyurdu.

MENAJERİ DUYURDU

Usta oyuncunun menajeri Aslı İslamoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları ifade etti:

“Değerli oyuncumuz Fatma Karanfil’i kaybettik.

Türk sinema ve tiyatrosunun saygın isimlerinden, çok değerli oyuncumuz Fatma Karanfil’in vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Sanat hayatı boyunca pek çok başarılı projede yer alan ve birçok ödüle layık görülen Fatma Karanfil, yalnızca oyunculuğuyla değil, aynı zamanda zarafeti, çalışkanlığı ve insanlığı ile de örnek alınan bir isimdi. Bu acı kaybın derin üzüntüsünü yaşarken, Fatma Karanfil’e Allah’tan rahmet diliyor, başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Işığı hiç sönmeyecek, kalplerimizde ve sanat dünyasında daima parlayacaktır. Mekanın cennet olsun, değerli Fatma Karanfil. Tüm sanat camiasına ve kamuoyuna duyurulur.”

FATMA KARANFİL KİMDİR?

Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Fatma Karanfil, 3 Şubat 1952 tarihinde Eskişehir’de dünyaya geldi.

LCC’de eğitim alan sanatçı, 1968’de Ses dergisi yarışmasında kazandığı üçüncülükle sinemaya başladı. 1975’te Ali Kocatepe ile evlenip daha sonra ayrılan sanatçı; 1976 – 1980 yılları döneminde Londra’ya tekstil eğitimi almaya gitti. 1984’te ikinci kez evlendi. Göğüs kanserine yakalanıp atlattıktan sonra, 2001’de yeniden sahnelere döndü.

Yeşilçam’ın unutulmayan yapımlarından “Keloğlan’da “Fatma”karakterini canlandıran Karanfil, son olarak “Aşk-ı Memnu” dizisindeki “Şayeste” rolüyle hafızalara kazındı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com