Animasyon filmi ‘Ters Yüz 2’ rekor üzerine rekor kırıyor

Oscar ödüllü animasyon Ters Yüz’ün devam filmi, vizyona girdiği hafta sonu dünya çapında 295 milyon dolar hasılat elde ederek gişe rekorları kırdı.

  • ü
  • 17 Haziran 2024
  • ü
  • Kültür

Pixar’ın macera ve komedi türündeki etkileyici devam filmi ‘Ters Yüz 2’ vizyona girdiği ilk hafta sonunda dünya çapında 295 milyon dolar hasılat elde ederek gişe rekoru kırdı.

Küresel ölçekte tarihi bir başarıya imza atan film ana şirket Disney tarafından yapılan açıklamaya göre ‘tüm zamanların en iyi açılışını yapan animasyon’ oldu.

Mashable’in aktardığına göre; film, ABD’de vizyona girdiği ilk hafta sonunda ise 155 milyon dolar gibi hasılat elde ederek Dune: Çöl Gezegeni Bölüm 2’yi (82,5 milyon dolar) tahtından indirdi ve ülkede yılın en büyük açılışını yaptı. Ayrıca geçen yıl temmuzda vizyona giren Barbie’den (162 milyon dolar) bu yana 100 milyon doların üzerinde açılış yapan ilk film oldu.

PİXAR’A HAYAT ÖPÜCÜĞÜ

Yapım bütçesi 200 milyon dolar olan animasyonun bu performansı son yıllarda gişede zorlanan Pixar için de bir zafer anlamına geliyor. Ters Yüz 2, 2018’de vizyona giren İnanılmaz Aile 2’nin hemen ardından ABD’de Pixar’ın en yüksek açılış yapan ikinci filmi oldu. Şirket, 2022 yapımı Lightyear ile gişede hayal kırıklığına uğramış ve dünya çapında sadece 226,4 milyon dolar hasılat elde etmişti.

TERS YÜZ 2 KONUSU

14 Haziran Cuma günü ülkemizde gösterime giren Ters Yüz 2, Riley adlı genç bir kızın yaşadıklarına odaklanan 2015 yapımı Oscar ödüllü filmin devamı niteliğinde. İlk filmde neşe, korku ve öfke gibi duygular işlenirken, son filmde kıskançlık ve kaygı gibi temalar ele alınıyor. Animasyonun IMDb puanının 10/8 olduğunu da not olarak düşelim.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com