Anadolu Uygarlıkları Serisi, Pamphylia kitabı ile tamamlandı

2011 yılında Tüpraş ve Yapı Kredi Yayınları işbirliğiyle başlatılan Anadolu Uygarlıkları Serisi’nin 12. kitabı, Pamphylia: Bereketli Ovada Halkların Ahengi yayımlandı.

 • ü
 • 20 Haziran 2024
 • ü
 • Kültür

Uluslararası bir yayın projesi olarak Yapı Kredi Yayınları’nın Tüpraş iş birliğiyle 2011’de başlattığı 12 kitaplık Anadolu Uygarlıkları serisi, Bereketli Ovada Halkların Ahengi: Pamphylia başlıklı kitapla tamamlandı.

Seride bugüne kadar Urartular, Frigler, Hititler, Pergamon, Lykialılar, Persler, Assurlular, Hellenistik ve Roma Dönemlerinde Anadolu, Karialılar, Bizans Dönemi’nde Anadolu ve İonialılar adlı kitaplar okurla buluşturuldu.

Ordinaryüs Prof. Arif Müfid Mansel tarafından Pamphylia bölgesinde yürütülen klasik arkeoloji alanındaki araştırmalar, Türkiye Cumhuriyeti’nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan ulusal arkeoloji çalışmalarının en önemli başarılarından birini oluşturuyor.

Pamphylia: Tüm halklar ülkesi

Editörlüğünü ve koordinatörlüğünü Nihat Tekdemir’in yaptığı, Aşkım Özdizbay ve İpek Dağlı’nın hazırladığı serinin son kitabının adı olan “Pamphylia” ismi “tüm halklar (kabileler) ülkesi” anlamına geliyor. Bu isim etnik kökenden ziyade, doğası gereği birçok farklı halkın ve kültürün bir arada var olduğu kapsayıcı bir toprak parçasını ifade ediyor.

Son çalışmalara göre Pamphylia ne salt eski Yunan ne de salt eski Anadolu kültürüne ev sahipliği yapmış bir bölge. Aksine, kendine özgü kültürüyle isminin hakkını veren üç yönden de Toros Sıradağlarıyla çevrelenen bir bölge. Güneyde doğal bir sınır olan Akdeniz’e kadar uzanıyor.
Kitaptaki makaleler çoğunlukla bölgenin çekirdeğini ovada, bu ovanın uzandığı denizin kıyısında ve ovanın üstünde yükselen dağlık alanda yer alan kentlerin ve kırsal yerleşmelerin tarihine ve arkeolojisine odaklanıyor.

Seride bugüne kadar yayımlanan kitapların listesi şöyle:

 1. Urartu – Doğu’da Değişim / Transformation in the East
 2. Frigler: Midas’ın Ülkesinde, Anıtların Gölgesinde / Phrygians: In the Land of Midas, In the Shadow of Monuments
 3. Hititler – Bir Anadolu İmparatorluğu / Hittites-An Anatolian Empire
 4. Pergamon – Anadolu’da Hellenistik Bir Başkent / A Hellenistic Capital in Anatolia
 5. Lukka’dan Likya’ya – Sarpedon ve Aziz Nikolaos’un Ülkesi / From Lukka to Lycia The Land of Sarpedon and St. Nicholas
 6. Persler – Anadolu’da Kudret ve Görkem / The Persians – Power and Glory in Anatolia
 7. Assurlular Dicle’den Toroslar’a Tanrı Assur’un Krallığı / The Assyrians Kingdom of the God of Assur from Tigris to Taurus
 8. Hellenistik ve Roma Dönemlerinde Anadolu – Krallar, İmparatorlar ve Kent Devletleri / Hellenistic and Roman Anatolia Kings, Emperors, City States
 9. Karialılar: Denizcilerden Kent Kuruculara/ The Carians: From Seafarers to City Builders
 10. Bizans Dönemi’nde Anadolu / Anatolia in The Byzantine Period
 11. İonialılar: Ege Kıyılarının Bilge Sakinleri / Ionians: The Sages of the Aegean Shore
 12. Bereketli Ovada Halkların Ahengi: Pamphylia / Harmony of the Peoples on the Fertile Plain
Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com