‘47’liler’ ve ‘Parasız Yatılı’ artık öksüz: Füruzan hayata veda etti

Çağdaş Türkçe edebiyatın önemli isimlerinden Füruzan (Feruze Çerçi) 91 yaşında hayatını kaybetti.

  • ü
  • 11 Şubat 2024
  • ü
  • Kültür

Çağdaş Türkçe edebiyatın önemli temsilcilerinden Füruzan, 91 yaşında vefat etti.

Şair Elif Sofya, Füruzan’ın vefat ettiğini “Füruzan sonsuzluğa gitti” ifadesiyle duyurdu.

Öykücü ve romancı Ercan Yılmaz ise “Çok üzgünüm. Füruzan‘ı kaybetmişiz. Işıklar içinde yatsın, başımız sağolsun. “Füruzan olayı” en sevdiği yerde, Türkçede, sonsuza kadar devam edecek” ifadelerini kullandı. 

Yazar Ahmet Ümit ise Füruzan’ın ardından “Dünyayı güzelleştiren dünyalar güzeli bir kadın geçti hayatımızdan. Öyküleri, romanları, anılarıyla her şeye rağmen hayatın yaşanabilir olduğunu kanıtladı bizlere. Artık yazdıklarında yaşayacak ve yaşatacak. Huzur içinde uyu Füruzan Hanım, huzur içinde uyu büyük usta….” mesajını paylaştı.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan da Füruzan’ın ardından mesaj yayımladı. Babacan, “Eserleriyle toplumun ezilmiş, ötekileştirilmiş kesimlerinin dramını bizlere aktaran, çağdaş edebiyatımızın önemli değerlerinden Füruzan’ı kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

FÜRUZAN KİMDİR?

1932 yılında İstanbul’da doğan Füruzan (Feruze Çerçi) Çağdaş Türkçe edebiyatın önemli isimlerinden biridir. Türk öykücülüğünde genellikle “küçük insanlar” diye adlandırılan toplumun ezilmiş, hakkı yenmiş, duyarlıklı iç dünyaları keşfedilmemiş insanlarını yazdı.

Öykünün yanı sıra şiirden, romana, gezi yazısından, denemeye ve çocuk edebiyatına kadar farklı türlerde eserler verdi. Öykülerinin bazıları tiyatro sahnesine ve sinema perdesine taşındı.  Yönettiği Benim Sinemalarım filmi, Türk sinema tarihinin en başarılı eserleri arasında sayılır.

Füruzan, 1950’li yıllarda tiyatrocu olmaya karar verdi. Bir süre Küçük Sahne’de bulundu. Uzun bir süre resim ile ilgili çalışmalar yaptıktan sonra tamamen edebiyatla ilgilenmeye karar vererek çalışmalarını bu alana yöneltti. İlk öyküsü Olumsuz Hikâye, 1956’da Seçilmiş Hikâyeler Dergisi’nde yayımlandı. 1956’dan 1958’e dek öykülerini Türk Dili, Yenilik ve Pazar Postası’nda yayımladı. 4 Temmuz 1958’de karikatürist Turhan Selçuk ile evlendi.[4] Boşanma ile sona eren bu evliliğinden kızı Aslı dünyaya geldi. Eserlerinde sadece Füruzan adını kullandı. Parasız Yatılı ile Sait Faik Hikâye Armağını’nı aldığında törene eşi Turhan Selçuk’la birlikte katıldı.

Yazarlığının ilk dönemini “gençlik hevesi” olarak tanımlayan Füruzan, asıl eserlerini 1960’lı yıllarda vermeye başladı. 1964-1972 arasında Dost, Yeni Dergi ve Papirüs’te yayınlanan öyküleriyle dikkat çekti.

İlk kitabı Parasız Yatılı ile 1972 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazanınca ünlendi. Bu ödülü kazanan ilk kadın yazar ünvanını aldı. Parasız Yatılı’yı Kuşatma (1971) ve Benim Sinemalarım (1973) adlı öykü kitapları izledi. Öykülerinde kötü yola düşmüş kadın ve kızların, çöküş sürecindeki burjuva ailelerin, yeni yaşama koşullarından bunalan, yurt özlemi çeken göçmenlerin, yoksulluk içinde yaşama savaşı veren, tek silahları sevgi olan yalnız kalmış kadınların, çocukların dramlarına sevecen bir bakışla eğildi. Benim Sinemalarım kitabının ardından öyküye 9 yıl ara verdi.

47’LİLER EDEBİYATA DAMGASINI VURDU

1974’te ilk romanı 47’lileri’i yayımladı. Türkiye tarihine 68’liler olarak geçmiş, devrim ve isyancı bir kuşak olan 1947 doğumluların hikâyesini anlatan eser, geniş bir kitle tarafından sevildi, 1975’te Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü aldı.

1975 yılında Alman Akademik Değişim Servisi (D.A.A.D.) adlı bir sanatçı programı kapsamında davet edildiği Berlin’de bir yıl kaldı. Bu şehirde Türk işçilerle röportajlar yaptı. Röportajlarını Yeni Konuklar adlı kitabında topladı (1977). Dokuz Çağdaş Türk Öykücüsü (1982) adlı antolojisini ve Türkiye Çocukları (1979) adlı çocuk kitabını da Berlin’de hazırladı. Füruzan, daha sonraki yıllarda da göçmen ve gurbetçi işçi sorunları üzerinde durmuştur. 1988’de yayımlanan, belge niteliğinde bir kitap olan Ev Sahipleri ‘nde Almanya’nın önde gelen aydınları ve konuk işçileriyle konuşmalar yaptı. 1988’de yayımlanan ikinci romanı Berlin’in Nar Çiçeği ‘nde de Almanya’daki göçmenlerin hayatını işledi.

AH GÜZEL İSTANBUL’U YAZDI…

Ah Güzel İstanbul öyküsünden uyarlanan aynı isimdeki filmde 1981’de Ömer Kavur ile birlikte senaryo çalışması yaptı. Film, hiçbir filmin birinciliğe değer görülmediği Antalya Film Festivalinde ikincilik ödülü aldı.

1982’de yayımladığı Gecenin Öteki Yüzü kitabında yer alan ve kitapla aynı adı taşıyan öykü, 1986’da TRT tarafından dizi olarak çekildi. Dizi, TRT ve Modern Gazeteciler Kurumu tarafından en iyi dizi olarak seçildi. Bütün çekimlerde sette bulunan Füruzan, bu deneyimden sonra kendisi de yönetmenlik yapmaya karar verdi. 1988-1989’da “Benim Sinemalarım” adlı öyküsünü senaryolaştırak çevre tasarımcısı Gülsün Karamustafa ile birlikte aynı adla sinema filmi olarak çekti. Film, uluslararası festivallerde büyük ilgi gördü.

Yazar, Redife’ye Güzelleme, Kış Gelmeden ve Sevda Dolu Bir Yaz adlı öykülerini ise oyunlaştırmıştır. “Kış Gelmeden” ve “Sevda Dolu Bir Yaz” Ankara Devlet Tiyatroları tarafından sahnelendi.

1991’de Lodoslar Kenti adlı ilk ve tek şiir kitabını yayımladı.

NEDEN SOYADINI KULLANMADI?

Kariyeri boyunca hiç soyadı kullanmamasını, “Ben o yıllar çok ünlü bir soyadı taşıyordum. Çok ünlü, çok saygıdeğer iki adamın kendi akıllarıyla, emekleriyle ve yetenekleriyle ünlendirdiği saygıdeğer bir soyadıydı. Ben, o ünlenmiş soyadının bana sağlama ihtimali olan kolaylıklarına hiç yanaşmak istemedim. Ben, yazarlığımın sınanmasını öyle
bir şekilde tek başıma yapıp bu büyük addan yararlanmamalıydım” şeklinde açıkladı.

Bosna Savaşı esnasında Balkanlar’ı kapsayan yolculuğunun izlenimlerini İşte Bizim Rumeli (1994) ve yeni baskısı Balkan Yolcusu (1996) kitaplarında paylaştı.

Yapıtları başta Almanca olmak üzere İtalyanca, İngilizce, Fransızca, Boşnakça, Bulgarca, Farsça gibi çeşitli dillere çevrildi.

2006 yılında Ankara Öykü Günleri Onur Ödülü alan yazar, 2008 yılında 27. İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur yazarı olarak seçildi ve hakkında Füruzan Diye Bir Öykü adlı kitap hazırlandı.

FÜRUZAN’IN ESERLERİ

Öykü

Parasız Yatılı (1971, Bilgi)
Kuşatma (1972, Bilgi)
Benim Sinemalarım (1973, Bilgi)
Gecenin Öteki Yüzü (1982, Adam)
Gül Mevsimidir (1985, Can)
Yedi Öykü (1992, Gendaş)
Sevda Dolu Bir Yaz (1999, YKY)
Toplu Öyküler (2004, YKY)
Haraç (2008, Notos)
Yaz Geldi – Seçme Öyküler (2009, YKY)

Roman

Kırk Yedi’liler (1974, Bilgi)
Berlin’in Nar Çiçeği (1988, Can)
Kırk Yedi’liler 40 Yaşında (2014, YKY)
Gezi ve röportaj
Yeni Konuklar (1977, Bilgi)
Ev Sahipleri (1981)
İşte Bizim Rumeli (1994, Can)
Balkan Yolcusu (1996, YKY)

Oyun

Redife’ye Güzelleme (1981, Bilgi)
Kış Gelmeden (1997)

Şiir

Lodoslar Kenti (1991, Can)
Çocuk kitabı
Die Kinder Der Türkei (1979, Türkiye Çocukları)

Ödülleri

Parasız Yatılı adlı öyküsüyle 1972 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, 47’liler adlı romanı ile 1975 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü ve 2023 Erdal Öz Edebiyat Ödülünü kazandı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com