Zeydan: 130 bin oy fazla almışız, hangi vicdan kabul eder?

Hülle yoluyla başkanlığı AKP'li adaya verilen Abdullah Zeyhan, "Hangi vicdan kabul eder biz 130 bin oy daha fazla almışız. Herkesin bir onuru var, herkesin bir haysiyeti var" dedi. Zeydan, mazbatanın AKP'li adaya verilmesinde tam bir kanunsuzluk olduğunu belirtti.

  • ü
  • 02 Nisan 2024
  • ü
  • Gündem

Foto: MA

Van’da yüzde 55 ile seçilen Abdullah Zeydan, seçilme hakkının gasp edilmesine ilişkin konuştu. Yapılanları kumpas olarak değerlendiren Zeydan, “Adaylığıma bir itiraz gerçekleşmedi. Bütün bu denetimlerden geçerek aday olduk” dedi.

31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 55 oyla Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkı, Adalet Bakanlığı’nın talimatıyla 29 Mart’ta mesai bitimine 5 dakika kala geri alındı.

HalkTV’nin canlı yayınında konuşan Zeydan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Ben bir yıl önce daha önce almış olduğum bir mahkumiyet kararından dolayı mahkemeye memnu haklarımın geri verilmesi için başvuruda bulundum. Şimdi yerel mahkeme memnu haklarımın geri verilmesi kararı verdi. Bu karara savcılık itiraz etmedi ve karar kesinleşti. Bu bir yıl önce gerçekleşen bir olay. Dolayısıyla adli sicil kaydıma da işlendi ve haklarım geri verildi. Yani seçme ve seçilme engeli kalmadı.

Ben de bu kararı il seçim kuruluna vererek adaylık başvurusu yaptım, il seçim kurulu da bunu kabul ederek duyurdu bir itiraz da gerçekleşmedi. Bütün bu denetimlerden geçerek aday olduk.”

‘MUTLAK BİR KANUNSUZLUK VAR’

Zeydan, cuma günü, mesai bitmesine beş dakika kala yapılan başvuruya ilişkin kendilerine tebliğde de bulunmadığını belirterek, “Demek ki bunu hemen AKP’ye bildiriyorlar ki, AKP de mazbatanın kendilerine verilmesini talep ediyor. Burada mutlak bir kanunsuzluk var” dedi.

Süreci “tam bir kumpas” ve “tam bir tuzak” diye niteleyen Zeydan, “Toplumsal muhalefetin sesini yükselmemesi, başka illerde halkın iradesinin gasp edilmesine yol açabilir” dedi.

Halkın iradesine saygı gösterilmesi çağrısı yapan Zeydan, mazbata verilmesi kararı alınan AKP adayı Arvas’a da “Bu hukuksuzlukla nasıl halkın arasına karışacak?” diye sordu.

İtiraz hakkımızı sonuna kadar kullanacağız fakat bu siyasal bir mesele” diyen Zeydan, “hukuktan yana olanlara itiraz etme” çağırısında bulundu.

Van sokaklarına dökülen seçmenler hakkında da, “Hangi vicdan kabul eder biz 130 bin oy daha fazla almışız. Herkesin bir onuru var, herkesin bir haysiyeti var” dedi.

“Halk irademize sahip çıkacağız diyor, mesele budur”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com