YSK, 31 Mart’ta oy sayımına iftar arası verilmeyeceğini açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart'taki Mahalli İdareler Genel Seçiminin "oy sayım ve döküm işlemlerinin aralıksız yapılması gerektiğini" bildirdi.

  • ü
  • 29 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Yüksek Seçim Kurulu “İftar saatinde mola verilip verilmeyeceği” sorusunu içeren başvuruya, ilgili kanunu göstererek, “oy sayım ve döküm işlemlerinin aralıksız yapılması gerektiği” cevabını verdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Bahçe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca YSK’ye gönderilen yazıda, sandık kurullarınca saat 17.00 itibarıyla sayım ve döküm işlemlerine başlanacağı ancak ramazanda sadece su ile orucun açılması durumunda “sağlıklı oy sayımının yapılamayacağı” belirtildi. Aynı yazıda söz konusu gerekçe gösterilerek “sandık kurulu görevlilerinin iftar saatinde kısa bir mola verip veremeyeceği” soruldu.

Konuyu inceleyen YSK, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un “Zarfların açılması, oyların sayım ve dökümü” başlıklı 100’üncü maddesinin birinci fıkrasında, “Oyların sayım ve dökümüne derhal başlanır, açık ve aralıksız yapılır” hükmü bulunduğu hatırlatıldı.

YSK’nin Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerine Dair 138 Sayılı Genelgesinde de aynı yönde düzenleme bulunduğuna dikkati çeken kurul, bu sebeple “oy sayım ve döküm işlemlerinin aralıksız yapılması gerektiğine” oy birliğiyle karar verdi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com