‘Yönter dahil’: 25 MHP ve Ülkü Ocakları yöneticisi hakkında suç duyurusu

Aralarında MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter'in de bulunduğu 25 MHP ve Ülkü Ocakları yöneticisi hakkında Sinan Ateş cinayeti gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

  • ü
  • 27 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Avukat Dilek Ekmekçi, MHP ve Ülkü Ocakları’nın önde gelen isimleri hakkında Sinan Ateş cinayetinde rolleri olduğu ve kendisini tehdit ettikleri için “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

10haber’den Furkan Karabay’ın haberine göre, suç duyurusundaki 25 isim arasında MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter de bulunuyor.

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş 30 Aralık 2022’de Ankara’nın Çankaya ilçesinde motosikletli iki kişinin silahlı saldırısı sonucunda hayatını kaybetti. Cinayette ilk günden itibaren MHP ve Ülkü Ocakları üye ve yöneticilerinin ismi geçti. Suikastın azmettiricisi olmakla suçlanan Tolgahan Demirbaş Ülkü Ocakları’nın genel merkez yöneticisi, yakalandığı ev ise MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yakında danışmanlık görevinden aldığı eski milletvekili Olcay Kılavuz’a aitti. Bir diğer Ülkü Ocakları yöneticisi Emre Yüksel de dosya kapsamında tutuklu. Ayrıca cinayetin tetikçisi Eray Özyağcı’nın Ankara dışına Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’a ait makam aracıyla çıktığı ortaya çıktı. MHP lideri Devlet Bahçeli de o günden beri her konuşmasında partisinin bu cinayetle ilişkilendirilmesine tepki gösterdi. Son olarak ise davada MHP avukatlarının hazır bulunacağını söyledi.

1 Temmuz’da, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan Sinan Ateş davası öncesinde sosyal medyada, suikastte parmağı olduğu iddiasıyla MHP ve Ülkü Ocakları bağlantılı isimler hakkında binlerce paylaşım yapıldı.

25 KİŞİYE “ÖRGÜT” SUÇLAMASI

Sinan Ateş suikastına dair dava dosyasında yer alan bulgular ve bağlantılar üzerine kamuoyunu bilgilendiren isimlerden biri de Arabulucu-Avukat Dilek Ekmekçi’ydi. Ekmekçi, Ateş cinayetindeki MHP ve Ülkü Ocakları izlerine dair haberleri sosyal medya hesabından duyurdu.

Ateş paylaşımlarının ardından ülkücülerin kendisini hedef aldığını, MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter tarafından tehdit edildiğini söyledi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Ekmekçi, 25 ismin soruşturulmasını ve kamu davası açılmasını talep etti.

Başsavcılığa sunulan suç duyurusunda, İzzet Ulvi Yönter, MHP MYK üyeleri Şahin Gürz, Tamer Çakıroğlu ile Nevzat Ünlütürk, MHP İstanbul İl Başkanı Serter Selim, MHP İstanbul İl Başkanlarının da aralarında bulunduğu 25 isme, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, kamu görevlisine hakaret, hakaret, tehdit, iftira, huzur ve sükun bozma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamaları yöneltildi.

Suç duyurusundaki şüpheli isimler arasında, oğlunun göçmen kaçakçılığından yakalanmasının ardından istifa eden MHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Güven Adıgüzel de yer aldı.

İDDİANAMEDE 17’Sİ YOK

Ateş’in öldürülmesinden bir buçuk yıl sonra hazırlanan iddianame Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmişti.

22 sanığın yer aldığı davanın ilk duruşması 1 Temmuz’da Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak. Sanıklar “tasarlayarak öldürme,” “öldürmeye teşebbüs” “suça azmettirme” ve “suça yardım etme” suçlarından yargılanacak.

Ateş ailesi ve avukatları iddianamede MHP’nin ve Ülkü Ocakları’nın tüm delillere rağmen korunduğu görüşünde. 145 sayfalık iddianamede bilirkişi raporu dahil onlarca delilin değerlendirilmediğini söylüyorlar.

Soruşturma kapsamında bugüne kadar aralarında tetikçi Eray Özyağcı, eylemi organize eden Doğukan Çep, eski Ülkü Ocakları yöneticileri Tolgahan Demirbaş, Emre Yüksel ve avukat Serdar Öktem ile üç polisin de aralarında bulunduğu 22 kişi tutuklandı.

Olaya ilişkin hakkında işlem yapılan toplam 39 kişiden, yurtdışına çıkış yasağı getirilen diğer 17’si hakkındaki soruşturmanın ayrı bir dosyayla sürdürüleceği belirtilmişti. 17 ismin arasında suç duyurusunda bulunulan İzzet Ulvi Yönter’in de aralarında bulunduğu MHP’li isimlerin olduğu iddia ediliyordu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com