Yeni müfredatın iptali için Danıştay’da dava: ‘Anayasaya aykırı’

Müfredatı Geri Çekin Platformu, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin Anayasa'ya ve eğitimin temel değerlerine aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay’da iptal davası açtı. Erdoğan'ın 'milli-manevi değerler' vurgusuyla duyurduğu müfredat, öğretmen ve veli örgütlerinin yoğun itirazlarıyla karşılaşmıştı.

  • ü
  • 14 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Müfredatı Geri Çekin Platformu, 28 Mayıs’ta MEB tarafından onaylanan ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ müfredatının iptali için Danıştay’da dava açtı.

Konuyla ilgilli ANKA’ya konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, “Daha önce açıklanan hiçbir müfredat bu kadar gündemi meşgul etmemiş, bu kadar tartışılmamıştır. Yeni müfredatın 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırı. Diğer yandan Anayasa’nın laiklik ilkesine aykırı içerikler taşıyor” dedi.

Yeni müfredatın toplumun büyük bir kesiminden tepki almasına rağmen bakanlığın ısrarla müfredatı uygulamaya devam ettiğini söyleyen Irmak, şöyle konuştu:

‘GERİCİ, IRKÇI MÜFREDAT KABUL EDİLEMEZ’

”Hem geleceğimiz için, hem gelecek kuşaklar için, memleketimiz için, dünya ile yarışabilmek için, hem de laik ve demokratik yaşam açısından tehdit edici bir müfredat. Sayın Bakan’ın bu uyarılarımıza rağmen hala belli bir kesimi yok sayması, hatta ülkenin laik, demokratik, seküler yaşamdan yana olan kesimini yok sayarak, ‘inadım inat’ diyerek, bir gerici, ırkçı müfredat hazırlayıp gündeme sokması, bizim açımızdan kabul edilemez.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

‘SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Bu konu geçiştirilecek bir şey değil, buna dönük bu platform eylem kararı aldı ve bunu sonuna kadar sürdürecektir. Eylül ayında bu müfredatta inat edilirse, bu platform bileşenleri birçok eylemi daha önüne koyacak. Bugün de burada bulunmamızın sebebi buna yasal yönden de dava açmaktı. Platform bileşenleri ile davamızı açtık, süreci takip edeceğiz.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com