Yavaş’tan Akşener’e ‘samimiyetsiz’ suçlaması: Hem Ekrem Bey’e hem bana çağrıda bulundu

Akşener'in Cumhurbaşkanlığı seçimindeki tutumunu eleştiren Mansur Yavaş, "Hem Ekrem Bey’e hem bana çağrıda bulundu. Peki ikimiz de kabul etseydik ne olacaktı? Kura mı çekilecekti?" diye sordu.

  • ü
  • 07 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylık teklifini reddetmesi üzerine İyi Parti lideri Akşener’in sarf ettiği ‘korkak’ sözlerine cevap verdi. “Sayın Akşener, benim cumhurbaşkanı adaylığımda samimi olsaydı, ben başka bir partinin üyesiyken, benim hiç haberim yokken bana adaylık çağrısı yapmak yerine aylarca toplanan Altılı Masa’da ismimi gündeme getirebilirdi” diyen Yavaş, “Sayın Davutoğlu, Sayın Akşener’e ‘Eğer Mansur Yavaş’ın adaylığını istiyorsanız ben masaya önereyim’ diyor, Sayın Akşener de ‘O aday olmayı düşünmüyor’ diyor. Ayrıca aynı anda hem Ekrem Bey’e hem bana çağrıda bulundu. Peki ikimiz de kabul etseydik ne olacaktı? Kura mı çekilecekti? Bunun yolu bu değildi.” ifadelerini kullandı.

Seçimlere 23 gün kala dikkat çeken açıklamalarda bulunan Yavaş, 5 yılda yaptıklarına güvendiğini belirterek ‘zirvede bırakmak lazım’ ifadelerini kullandı.

AKŞENER’E ‘ETİK’ HATIRLATMASI

14 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşanan aday krizine ilişkin soruları da yanıtlayan Yavaş, Akşener’in teklifinin etik olmadığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Ben kırgın falan değilim. Aday olmadı diye ben suçlanıyorum. Ben bunu artık en son Ulus’taki halde basın sorduğu zaman cevapladım. Gerçekten aday olmamı istiyorsanız, hadi çık gel aday ol demekle olmaz, başka partide kaydım var. Sayın Davutoğlu da söylemiş ‘Sayın Yavaş’ın aday olmasını düşünüyorsanız ben getireyim masaya’ demiş. 1 gün önce beni arayıp teklif getireceğim, böyle bir şey düşünür müsünüz demesi lazımdır. Bu süreçte adaylığımla ilgili heryerde şunu söyledim, ‘6’lı Masa aday gösterirse aday olurum’. Herkes korkak vs. diyordu. Ümit Özdağ da aday olmamı istiyordu. Aday olmalı mıydım hemen. Ankette kim çıkıyorsa bakılırdı. ‘Aday ol’ dense aday olmayacaktım. Ben zaten söyledim oybirliği olsaydı olurdum. Kazanacağımı düşünüyorum. Daha fazla konuşmak istemiyorum. Mahalli seçim ortamındayız. İnşallah Mayıs ayında yapacağımız görüşmede kamuoyunun bilmediği konuları bir kez konuşurum, bir daha konuşmam. Biz Ankara’da yaşayan ödediği vergilerden oy alıyoruz.

‘AFİŞLERİMDE CHP LOGOSU VAR’

Partisi ile ilişkileri hakkında, “Bütün afişlerde CHP logosu var. Biz CHP’nin belediye başkanı adayıyız.” diyen Mansur Yavaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Seçildikten sonra herkesin başkanıyız. Bugüne kadar hiçbir muhtardan, ilçeden ‘siz bizi ayırıyorsunuz’ diye şikayet gelmedi. Kırsal kalkınma desteklerinde hiçbirisini ayırmadık. Belediye meclisine seçildim ‘Arkadaşlar Ankara halkı beni seçti, sizi de ilçeler seçti. Ben size saygı duyuyorum, siz de saygı duyacaksınız. Hangi ilçe belediye başkanı bana proje getirirseniz Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak ben yapacağım. Hiçbirisi gelmedi. Belediye başkanlarından iki, üçü hariç odamı gören olmadı. Beni yok sayarak komisyona önerge verildi. ‘Biz seni tanımıyoruz, burada çoğunluğumuz var biz yönetiyoruz’a getirdiler. Benim ikinci ve son dönemim. Bu seçimi kazanıyorum. Elimi tutarsanız siz kazanırsınız dedim.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com