Yargıtay kararı emsâl olacak: Düğün takıları damadın mı, gelinin mi?

Yargıtay'ın yaptığı içtihat değişikliğine göre, bundan böyle damada ve geline takılan takıların kimin olacağı belli oldu. Video ve fotoğraf kaydı delil olacak.

  • ü
  • 16 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Evlilikte eşler arasında tartışmaya yol açan, özellikle boşanma vakalarında uzlaşmazlıklara yol açan “Düğün takıları damadın mı, gelinin mi?” sorusuna yüksek yargı son noktayı koydu. Yargıtay’ın yaptığı içtihat değişikliğine göre, bundan böyle damada takılanlar damadın, geline takılanlar ise gelinin olacak.

ZİYNET GELİNE, PARALAR DAMADA

Avukat Selin Kırhan, “Düğünde takılanlar, artık sadece kadına ait olmayacak. Biliyorsunuz ki, ‘kadına aittir’ diye keskin bir karar vardı. Son olarak Yargıtay, içtihat değişikliğine gitti. Yargıtay diyor ki, geline takılan ziynetler gelinin, damada takılan ziynetler damadın. Tek bir kriter var. O da özgülenme kriteri. Bu da ne demek? Kadına özgü olan bilezik, küpe, kolye gibi takılar kadına ait olacak. Onun dışında damada para, altın vs. takıldıysa bunlar damadın olacak” dedi.

VİDEO VE FOTOĞRAFLAR DELİL OLACAK

Takıların kime takıldığının nasıl belirleneceğini detaylarını CNN TÜRK’e anlatan Avukat Selin Kırhan, “Özellikle düğün videoları, düğün fotoğraflarına bakılır. Buradan bir liste çıkarılır. Uzman kuyumcu, bilirkişi ile beraber raporlaması yapılır. Bu raporlamaya göre de kime ne takılmış, ona göre de ayırt edilir” şeklinde konuştu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com