Yargıtay Başkanı, yine seçilemedi: 9 ve 10. tur yarın yapılacak

Yargıtay Başkanı, 8'inci turda da seçilemedi. Dokuzuncu ve onuncu tur yarın en çok oyu alan Akarca ve Kerkez arasında yapılacak.

  • ü
  • 27 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yapılmaya başlanan başkanlık seçimlerinin sekizinci turunda da hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamadı. 8. turda Akarca 115, Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez 123, Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk 96 oy oldu. Dokuzuncu ve onuncu tur yarın en çok oyu alan Akarca ve Kerkez arasında yapılacak.

NE OLMUŞTU?

Yargıtay Başkanlığı seçimlerinin 6’ncı ve 7’inci turunda da salt çoğunluk sağlanamadığı için 8’inci tura geçildi. Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yapılan ve 5 adayla girilen ilk seçimden sonuç çıkmayınca, bugün tekrar başvuru yapan 3 adayla yeni seçim yapıldı. Bugün yapılan yedinci tur oylamada Mehmet Akarca 120, Ömer Kerkez 119, Muhsin Şentürk ise 94 oy aldı. Hiçbir adayın salt çoğunluğu sağlayamaması nedeniyle seçime sekizinci tur oylamasıyla devam ediliyor. 9’uncu turda en çok oy alan iki adayın yarışacağı belirtildi.

MEHMET AKARCA’NIN GÖREV SÜRESİ DOLDU

T24’ün aktardığına göre; Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020’de seçilen Mehmet Akarca’nın 4 yıllık görev süresi üç gün önce doldu. Yüksek Mahkemenin 4 yıl boyunca görev yapacak yeni başkanını belirlemek için önceki gün Yargıtay’da sandık kuruldu ve Yargıtay üyeleri sandık başına gitti. 2 gün boyunca gerçekleşen 5 oylamada, adayların hiçbiri 348 olan Yargıtay üye sayısının salt çoğunluğu olan 175 oyu alamadı. Bunun üzerine yeniden adaylık başvurusu alınarak, seçim tekrarlandı. İlk seçimde 5 aday yer alırken, 2’nci seçime en çok oyları alan Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, 3’üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ve 3’üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk başvurdu.

7’İNCİ TURDA DA SALT ÇOĞUNLUK SAĞLANAMADI

Yargıtay üyeleri yenilenen seçimler kapsamında 6’ncı tur oylaması için yeniden sandık başına gitti. 337 üyenin katılımıyla gerçekleşen oylamada, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca 131, 3’üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez 98, 3’üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk ise 99 oy aldı. Ayrıca 3 oy boş kullanıldı ve 6 oy geçersiz sayıldı. 6’ncı tur oylamasından da sonuç çıkmayınca 7’nci tur oylamasına geçildi.

KİM NE KADAR OY ALDI?

Oylama sonucu Yargıtay Başkanı Akarca 120, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez 119, 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk ise 94 oy aldı. Hiçbir aday salt çoğunluğu bu turda da sağlayamadı.

Seçime sekizinci tur oylamasıyla devam ediliyor.​​​​​​​

8’inci turda da salt çoğunluk sağlanamazsa 9’uncu tura en çok oy alan 2 adayla girilecek. Ancak 8’inci turda iki aday da aynı sayıda oy alırsa yine 3 kişi de 9’uncu tura gidecek.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com