Yargının Abdullah Zeydan adımı: Şimdi ne olacak, ihtimaller neler?

Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının Adalet Bakanlığı'nın mesai bitimine 5 dakika kala yaptığı itiraz üzerine geri alınması tartışma yarattı. Peki bundan sonra ne olacak, Zeydan'ın başkanlığı engellenecek mi?

  • ü
  • 02 Nisan 2024
  • ü
  • Gündem

Foto: MA

Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının Adalet Bakanlığı’nın mesai bitimine 5 dakika kala yaptığı itiraz üzerine geri alınmasının yankıları sürüyor. DEM Parti’den van halkının iradesinin çalınmak istendiği gerekçesiyle çok sert bir açıklama yapılırkeni, bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceği de merak oldu.

Gazeteci Alican Uludağ, sosyal medya hesabından Abdullah Zeydan’la ilgili sürecin bundan sonra nasıl devam edeceğine ilişkin dikkat çekici bilgiler paylaştı.

Uludağ’ın verdiği bilgiler şöyle:

‘İTİRAZ KABUL EDİLİRSE ZEYDAN MAZBATAYI ALABİLİR’

“Daha önce Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesi kararını Adalet Bakanlığı’nın itirazı üzerine kaldıran mahkemeye yapılan itiraz beklenecek. O mahkeme, DEM Parti’nin itirazını kabul ederse Zeydan yeniden seçilme yeterliliğine sahip olacak ve mazbatayı alabilir.”

MAZBATA REKOR OYLA KAYBEDEN AKP’LİYE VERİLEBİLİR

“YSK, Abdullah Zeydan’ın seçilme yeterliliğini kaybettiği iddiasıyla mazbatayı ikinci en çok oyu alan AKP’nin adayına verebilir. Ki 2019’da da YSK’nın benzer örnekleri var. Adana Kozan’da seçimi kazanan MHP’li adayın sabıkası ortaya çıkınca mazbata en yüksek oyu alan ikinci aday Saadet Partili Kazım Özgan’a verilmişti.”

SEÇİM YENİLENEBİLİR

“YSK, Abdullah Zeydan’a yüzde 55,48 oranında oy veren Van’ın iradesini dikkate alarak seçimlerin yenilenmesine de karar verebilir.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com