Van’daki protestoların ‘gülen yüzü’ Muhammet Orhan: Mazbata bizim için bir irade meselesiydi

Van'daki protestoların 'gülen yüzü' Muhammet Orhan, cezaevinden tahliyesinin ardından yaptığı açıklamada,  "Mazbata bizim için bir irade meselesiydi" dedi. 

  • ü
  • 16 Nisan 2024
  • ü
  • Gündem

Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı DEM Partili Abdullah Zeydan’a seçim yeterliliği olmadığı gerekçesiyle mazbata verilmemesi yönündeki girişimlerin protesto edilmesi sırasında tutuklanan Muhammet Ordan, kaldığı cezaevinden tahliye edildi.

Protestolar esnasında Muhammet Orhan, terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı. Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi ‘nden bugün tahyile edilen Muhammet Orhan’ı cezaevi çıkışı ailesi karşıadı.

Cezaevi çıkışında Artı Gerçek’e konuşan Muhammed Orhan gözaltına alındığı süreci şu şekilde anlattı:

“Arkadaşım aradı çarşıya gel diye. Hazırlıksız bir şekilde çarşıya çıktım. Yolda yürürken polis ekibi üstüme doğru geldi. Yakalayıp arabaya götürdüler. Bazı arkadaşlar çok darp edilmişti. Hatta benim koğuşumda olan arkadaşın gözlerine bizzat ben krem sürdüm. İki gün boyunca nezarette kaldık. Battaniye verilmedi. Uzun süre aç kaldık. Ailelerimiz bize atıştırmalık şeyler getirdi. Sonra buraya getirdiler.”

‘FOTOĞRAFIN GÜNDEM OLACAĞINI BEKLEMİYORDUM’

Gözaltına alınırken güldüğü fotoğraf hakkında konuşan Orhan “Sürekli gülen bir insanım. Tutuklanırken aynı şeyi yaptım. Gündem olacağını beklemiyordum. Fotoğraf çekildiğinden haberim bile yoktu. Mutlu etti bu beni. Mazbata bizim için bir irade meselesiydi. İrademizi elimizden almaya çalıştılar halk olarak buna cevap verdik. Başka hiçbirşey yoktu. Van halkı olarak irademizi korumaya devam edeceğiz. ‘diye konuştu.

Avukatı Diyar Keserci ise Orhan’ın tutuklanma gerekçesini anlattı:

“Muhammed Orhan 3 Nisan’da gözaltına alındı. 4 Nisan’da da hakkında tutuklama kararı verildi ve tutuklandı. Tutuklanma gerekçesinde polisin göz takibi diye bir şey belirtildi. Neyse ki uzun sürmedi bu. Yaptığımız başvuru sonucu da bugün tahliye oldu. Tutuklanan diğer yurttaşlar için de bu gerekçe belirtildi. İlde yaşananlara dair genel fotoğraflar kullanıldı. Tutuklanan kişilerin neredeyse hiçbirinin görüntüsü yoktu. Dökülen çöp konteynerin veya yıkılan bir yerin fotoğrafları kullanılarak bir dosya oluşturulmuş. Bununla birlikte bir araştırma tutanağı hazırlanmış. Neredeyse hepsi için aynı şey yazılıyor. Ve bu göz takibi kuvvetli suç şüphesi olarak değerlendirildi. Muhammed tahliye oldu ama diğerleri hala tutuklu.

Muhammed güldüğü fotoğrafla insanlara umut kaynağı oldu. Bu görüntüyü eski devrimcilerde görüyorduk. İspanya iç savaşında veya Çin’de görüyorduk. Burda ortaya çıkan görüntü oldukça ikonik oldu.”

Muhammed Orhan, gözaltına alındığı sırada çekilen güler yüzlü fotoğrafıyla gündem olmuştu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com