Van’da ‘OHAL’ uygulaması: Her tür eylem yasak, şehre giriş çıkışa izin verilmeyecek

Seçimi kazanan DEM Partili Abdullah Zeydan'ın mazbatasının AKP adayına verildiği Van'da valilik, 15 gün süreyle tüm eylem ve toplantılara yasak getirdi. Valilik, kente giriş çıkışlara da izin verilmeyeceğini açıklarken; bu karar 'OHAL uygulamasına' benzetildi.

  • ü
  • 03 Nisan 2024
  • ü
  • Gündem

DEM Partili Abdullah Zeydan’ın seçimi rekor oyla kazandığı ancak mazbatanın AKP adayı Abdulahat Arvas’a verildiği Van’da Valilik’ten adeta ‘OHAL’ kararı geldi.

İl Seçim Kurulu kararının ardından halkın protestosuna polisin biber gazı ve tazyikli suyla karşılık verdiği Van’da valilik 15 gün boyunca her türlü eyleme yasak getirdi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre “Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları ile her türlü basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi” yasaklandı.

Valiliğin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklama şöyle:

KENTE VE İLÇELERE GİRİŞ-ÇIKIŞ YASAĞI

“Van ili coğrafi sınırları içerisinde 03/04/2024 tarihinden geçerli 17/04/2024 tarihi de dâhil olmak üzere (15) gün süre ile; Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantılarının 2911 Sayılı Kanunun ilgili hükümlerine istinaden YASAKLANMASI, Yine Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç olmak üzere, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetlerin de 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında YASAKLANMASI, Yine yukarıda belirtilen tarihler arasında, ilçelerimizden veya çevre illerden bireysel veya toplu olarak veya ilimiz güzergâhını kullanarak, başta yukarıda belirtilen paylaşımlarda bahsedilen konu ve benzer konulara ilişkin her türlü kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılım sağlanmasının önlenmesi amacıyla, kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılması muhtemel şahıs/şahıslar/grup/grupların 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (c) fıkra hükümleri gereğince, ilimiz ve ilçelerimize girişlerine, buralardan bireysel veya toplu olarak çıkışlarına İZİN VERİLMEMESİ hususunda Valilik makamınca karar alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

BİTLİS VALİLİĞİ DE YASAK KARARI ALDI

Van’ın ardından Bitlis Valiliği’nden de 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı geldi.

​Açıklamaya göre 03/04/2024 tarihi saat:00.01’den 17/04/2024 tarihi saat:23.59’a kadar gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi, anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması yasaklandı.

Valilik ayrıca aynı tarihler arasında kente giriş-çıkış kısıtlaması da getirdi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com