Vakıflar doğruladı: Yerlikaya’nın oğlu lüks sitedeki daireye 7 bin TL kira veriyor

Vakıflar Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın oğlunun kendilerine ait lüks site içerisindeki daireyi 7 bin liraya kira ödediğini doğruladı.

  • ü
  • 23 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Vakıflar Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın oğlu Ahmet Yerlikaya’nın kendilerine ait lüks site içerisindeki dairede 6 bin 700 TL kira ödediğini doğruladı. Genel Müdürlük, kira güncelenmesinin beş yılda bir yapıldığını ve diğer yıllarda yüzde 25 zam yapıldığını belirtti.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın oğlu Ahmet Yerlikaya’nın Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait dairede 6 bin 700 TL kira bedeliyle oturduğu ortaya çıkmıştı.

BirGün haberinde, İstanbul’un Eyüpsultan ilçesine bağlı 5. Levent Mahallesi’ndeki site için internette yayımlanan ilanlarda daireler için 55 bin ila 95 bin TL arası kira istendiği belirtildi.

‘KİRA ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE BELİRLENİYOR’

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM), İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın oğlunun kendilerinden kiraladığı daire hakkında çıkan haberlere dair yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “VGM’nin mazbut vakıflara ait taşınmazların yönetiminden sorumlu olduğu ve Genel Müdürlüğe ait taşınmazların kiralarının yasal mevzuat ve piyasa koşullarına göre adil, şeffaf bir şekilde belirlendiği” aktarıldı.

‘HER YIL YÜZDE 25 ZAM YAPILMIŞ’

İstanbul’daki söz konusu taşınmazın “ecdat mülkleri”nden olduğu ve yönetiminin kurum tarafından yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kurumumuz, özel bütçeli bir kamu kurumu olup, kiracılarımızla yaptığımız sözleşmeler özel hukuk kapsamında yapılmakta ve Borçlar Kanunu hükümlerine tabidir. Kurumumuz, Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesi kapsamında her 5 yılda bir kira güncellemesi yapmakta olup, taşınmazların rayiç bedelleri üzerinden kiralanması için gereken hassasiyet ve özeni göstermektedir.

Haberde geçen söz konusu daire, 2019 yılında ihale ile kiralanmış olup her yıl yüzde 25 kira artırımı yapılmıştır. 2024 yılı sonunda da 5’inci yılını dolduracak ve emsal değerine getirilecektir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tüm kiralama işlemlerinde adil, şeffaf ve hakkaniyetli hareket etmektedir.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com