Ünlü Alman şirketlerinden ırkçılık karşıtı ilan: Tarihten dersimizi çıkardık

AfD'nin göçmenleri geri gönderme yönündeki planlarına Mercedes, Bayer, Audi ve Adidas gibi ünlü Alman firmaları gazete ilanıyla tepki gösterdi. İlanda, "Tekrar asla! Almanya’nın özgürlük ve çeşitliliğe alternatifi olamaz. Tarihten dersimizi çıkardık" ifadesi yer aldı.

  • ü
  • 17 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

Almanya’nın önde gelen büyük firmaları, haftalık yayın yapan Die Zeit gazetesine Almanya İçin Alternatif Partisi’nin (AfD) öncülük ettiği yabancı düşmanlığı ve ırkçılığa karşı ilan verildi. İki sayfa olarak verilen ilanda, “Tarihten dersimizi çıkardık ve insanlık dışılığın nasıl -evvela gizli ve çaktırmadan, sonra baskıcı ve vahşi olarak- topluma sızdığını unutmuyoruz” denildi.

“Boğucu popülizm? Hayır teşekkür” başlığıyla verilen ilana Almanya’nın ünlü bütün firmaları destek oldu ve logolarıyla birlikte yer aldı.

İlanda şu ifadelere yer verildi:

“Dostlarımızın, komşularımızın, arkadaşlarımızın sözde “geri sürülmeleri” mi? Kesinlikle olmaz! Ya faşizm? Tekrar asla! Tekrar asla! Almanya’nın özgürlük ve çeşitliliğe alternatifi olamaz. Tarihten dersimizi çıkardık ve insanlık dışılığın nasıl -evvela gizli ve çaktırmadan, sonra baskıcı ve vahşi olarak- topluma sızdığını unutmuyoruz. Şu an açıkça bir tutum sergileme zamanıdır. Sağ propagandanın etkisinde kalma ve toplumu kışkırtma yerine, ki bunun nereye varacağını tecrübeyle biliyoruz, hep birlikte zorluklara cesaretle göğüs geren açık bir ülkeyi destekliyoruz. O halde bu yıl çok önemli: Nefret ve bölünmeye karşı durma ve yeni bir birliktelik adına. Çeşitlilikten oluşan bir Beraberlik Ülkesi’nde hep birlikte güçlü olmak için.”

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın en büyük market zincirlerinden Edeka ise ırkçılığı anlatmak amacıyla bir reklam filmi yayınlamıştı.

AfD’nin yabancıları geri gönderme planlarınan Alman vatandaşları günlerdir farklı şehirlerde tepkilerini ortaya koyuyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com