Türkiye’den Almanya’ya 2023’te iltica başvurusu rekor kırdı

Almanya’ya düzensiz göçte Türk vatandaşları geçen yaz Afganları geride bırakarak Suriyelilerin ardından ikinci sıraya yerleşti. Almanya'ya iltica başvurusunda bulunan Türk vatandaşlarının sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 155,6 arttı.

  • ü
  • 17 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

Almanya'ya 2023 yılında 61 bin Türk iltica etti.

Almanya’ya iltica başvurusunda bulunan Türk vatandaşlarının sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 155,6 arttı. Muhalefetteki CDU/CSU bu artışın ayrıntılarını hükümete sordu.

Almanya’ya düzensiz göçte Türk vatandaşları geçen yaz Afganları geride bırakarak Suriyelilerin ardından ikinci sıraya yerleşti. Bir NATO üyesi ve Avrupa Birliği’ne (AB) aday ülke olmasına rağmen Türkiye’den gelenlerin yaptığı iltica başvurularındaki rekor artış Almanya’da oldukça dikkat çekiyor ve sık sık gündeme geliyor. Ana muhalefetteki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partilerinden oluşan Hristiyan Birlik (CDU/CSU) meclis grubu konuyla ilgili hükümete detaylı bir soru önergesi yöneltti.

CDU/CSU önergede bir yandan Türk vatandaşlarının iltica başvurularında 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 155,6 düzeyinde rekor artış kaydedildiğini, öte yandan başvuruların kabul oranının yüzde 13’e gerilediğini belirtip, ikisi arasındaki makasın bu kadar açılmasını “endişe verici” bir gelişme olarak niteliyor.

‘SIĞINMA GEREKÇELERİ MESNETSİZ’

CDU/CSU’ya göre iltica başvurularındaki bu hızlı tırmanış Türkiye’deki siyasi ve ekonomik gelişmeler konusunda ipuçları verse de, başvuruların kabul oranındaki düşüş “sığınma hakkının amacına aykırı kullanılması” olarak yorumlanıyor. Kastedilen, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sığınma gerekçesinin mesnetsiz olduğu veya ikna edici gerekçelere dayanmadığı ve bu nedenle reddedildiği.

‘CEZASI KESİNLEŞMİŞ OLANLARA SIĞINMA VERİLİYOR’

Almanya’da artan iltica başvurularıyla bağlantılı olarak Deutsche Welle (DW) Türkçe’ye konuşan göç hukuku uzmanı Dündar Kelloğlu ise Türkiye’den başvurular artarken verilen kabullerin düşmesini tamamen Alman makamların tutumundaki değişikliğe bağladığını söylemişti. Kelloğlu DW Türkçe’ye verdiği demeçte “Türkiye’de temel hak ve özgürlükler ile yargı bağımsızlığı konularında iyileşme olmaksızın Almanya Göç ve Mülteci Dairesi (BAMF) Türkiye’ye yönelik değerlendirmesini değiştirdi. Eskiden siyasi görüşü nedeniyle takibata uğrayan veya hakkında yakalama kararı olan kabul alırdı. Şimdilerde ise sadece hakkındaki ceza kesinleşmişlere kalma hakkı veriliyor” ifadelerini kullanmıştı.

KABUL ORANI TÜRKLERDE YÜZDE 13, KÜRTLERDE YÜZDE 4

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Hristiyan Birlik’in verdiği önergede, son üç yılda kaç Türk vatandaşının Almanya’ya sığınma başvurusu yaptığı soruldu. Alman hükümeti adına İçişleri Bakanlığının soru önergesine verdiği cevaba göre 2021 yılında 7 bin 67, 2022 yılında 23 bin 938, 2023 yılında da 61 bin 181 kişi Türkiye’den gelerek Almanya’da iltica başvurusunda bulundu.

Başvuranların sayısı katlanarak artarken kabul oranları ise düşüş gösterdi. Buna göre 2021 yılında Türk vatandaşlarının kabul oranları yüzde 40,5 olumlu cevap aldı. Bu oran bir yıl sonra yüzde 28,2’ye, 2023’te ise yüzde 13,1’e kadar geriledi.

Önergeyi veren Hristiyan Birlik gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından kaçının Türk, kaçının Kürt olduğunu ve bunlarda başvurusu kabul edilenlerin oranını da sordu. İltica başvurusu sırasında Türk olduğunu beyan eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sığınmacı sayısı yıllara göre 2021’de 2 bin 885, 2022’de 3 bin 820, 2023’te de 8 bin 391 oldu. Bu kişilerin kabul oranları da 2021’den 2023’e kadar sırasıyla yüzde 78,7, yüzde 74,7, yüzde 55,2 olarak kaydedildi.

KÜRTLERİN SAYISI KATLANDI

Ancak iltica başvurusunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında Kürt olduğunu söyleyenlerin sayısındaki rekor artış dikkat çekiyor. Sayıları katlanarak artarken bunlara verilen olumlu cevap ise düşüş gösterdi.

2021’de Almanya’ya iltica eden toplam 7 bin 67 Türk vatandaşından 3 bin 878’i Kürt olduğunu beyan etti. Bunların aldığı kabul oranı 2021’de yüzde 11,1 oldu.

Bir yıl sonra 23 bin 938 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Almanya’ya iltica başvurusu yaptı ve bunlardan 19 bin 500’ü Kürt olduğunu söyledi. Aynı yıl Kürtlerin sığınma başvurularına verilen olumlu cevap ise yüzde 7,4’e geriledi.

Geçen yıl ise toplam 61 bin 181 kişi Türkiye’den gelerek Almanya’da bir sığınma başvurusu yaptı. Bunların 51 bin 407’si Kürt olduğunu beyan etti. Başvurularının ise sadece yüzde 4,3’ü kabul aldı. Özetle 2023’te Almanya’ya yapılan bütün iltica başvurularının yüzde 84’ünü Kürt olduğunu belirtenler oluştururken bunların kabul edilme oranı yüzde 4,3 ile rekor seviyeye geriledi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com