Türkiye ‘özgür olmayan ülke’ kategorisinde: Seçimlerde eşit rekabet yok

Freedom House tarafından yayımlanan raporda Türkiye, 2018'den itibaren olduğu gibi 2023 yılında da "özgür olmayan ülke" kategorisinde yer aldı.

  • ü
  • 29 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

FOTOĞRAF: YASİN AKGÜL / AFP

Freedom House, dünyadaki siyasal haklar ve sivil özgürlüklerin durumu üzerine hazırladığı yıllık raporunu yayınladı. Türkiye’yi 2018’den bu yana olduğu gibi 2013 yılında da ‘özgür olmayan ülke’ kategorisinde değerlendirildi. Raporda yer alan çarpıcı bölümlerden biri de, son 10 yılda özgürlüklerdeki gerileme grafiğinde Türkiye beşinci sırada bulunuyor.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Freedom House raporunda, son on yılda özgürlükler alanında yaşanan gerilemeler üzerine yapılan sıralamada Türkiye beşinci sırada bulunuyor ve önünde Nikaragua, Dağlık Karabağ, Libya ve Tanzanya gibi ülkeler yer alıyor.

SEÇİMLERDE EŞİT REKABET KOŞULLARI YOK

Karar’ın aktardığına göre; 2023 yılında gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin eşit koşullar altında yapılmadığına dikkat çekilen raporda, seçimlerde yaşanan sorunlar ve silahlı çatışmaların artan zararları ele alınıyor. Freedom House’un bulgularına göre, dünya genelinde siyasi hak ve özgürlüklerde 18 yıldır kesintisiz bir düşüş yaşanmakta. Rapor, 52 ülkede siyasi hak ve özgürlüklerin kötüleştiğini, 21 ülkede ise ilerleme kaydedildiğini belirtiyor.

FOTOĞRAF: YASSER AL-ZAYYAT / AFP

DEĞERLENDİRMEDE 195 ÜLKE VE 15 BÖLGE YER ALIYOR

Kuruluş, 195 ülke ve 15 bölgeyi kapsayan değerlendirmesinde, ülkeleri siyasi haklar ve sivil özgürlükler açısından 25 gösterge üzerinden puanlandırıyor. Bu puanlama sonucunda ülkeler, “özgür”, “kısmen özgür” ve “özgür olmayan” olarak sınıflandırılıyor. 2023 yılında, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 38’i özgür olmayan, yüzde 42’si kısmen özgür ve sadece yüzde 20’si özgür ülkelerde yaşıyor.

TÜRKİYE EN ALTLARDA

Türkiye’nin, seçimlerde yaşanan şiddet ve manipülasyon gibi sorunlar nedeniyle ele alındığı raporda, Kamboçya, Guatemala, Polonya, Türkiye ve Zimbabwe gibi ülkelerde iktidardakilerin seçim rekabetini kontrol altına alma çabaları öne çıkıyor. Ayrıca, seçim sonuçlarını etkileyen manipülasyon biçimlerinin Kamboçya, Polonya ve Türkiye’de gözlemlendiği kaydediliyor.

DEMOKRATİK EKSİKLİKLER ÖNÜNE GEÇTİ

Freedom House, 2023 seçimlerine ilişkin olarak Türkiye’de muhalefet liderleri ve gazetecilere yönelik baskılar ile Adalet ve Kalkınma Partisi’nin medya üzerindeki hakimiyetine ve devlet kaynaklarının kullanımına vurgu yapıyor. Raporda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazanmasının ardından muhalefetin zayıflıklarının demokratik eksikliklerin önüne geçtiği ifade ediliyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com