Tüm kişisel verilerimiz 150 TL’ye satışta: İsteyene sahte kimlik hizmeti bile var

Kişisel verilerin çalınması skandalının boyutu kişi güvenliğini tehdit edecek boyutlarda. Siyasi liderler dahil Türkiye'de herkesin kişisel bilgileri 150 liraya satış sunuluyor. İsteyen sahte kimlik bile oluşturabilirken, veriler 2 ay önceki 'değişiklikleri' bile içeriyor. Konuya ilişkin BTK ve Ulaştırma Bakanlığı'nın nasıl bir açıklama yapacağı merak ediliyor.

  • ü
  • 06 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Uzun süredir sosyal medyada kişisel verilerin sızdırıldığı, para karşılığı satıldığı, buna karşılık yetkili makamların bu konuda harekete geçmediği tartışmaları sürüyor. Sosyal medyada onlarca hesap, bütün Türkiye’nin verilerinin uygun fiyatlarla alınabileceğine yönelik reklam yapıyor.

T24’ten Cengiz Anıl Bölükbaş, kişisel verilerin gerçekten bu hesap sahiplerinde bulunup bulunmadığını araştırdı, onlarca hesapla bağlantıya geçerek, iddiaların doğruluğunu soruşturdu. Sonuç, vahim. Sadece 150 TL karşılığında, bütün Türkiye’nin nüfus bilgilerine gerçekten ulaşmak mümkün. Siyasilerin ev adreslerinden, insanların özel sağlık bilgilerine, telefon numaralarından, medeni durumlarına kadar her türlü bilgisini para karşılığı iletilen panel üzerinden araştırabiliyorsunuz. Bilgilerin güncelliğini denetlemek için yakın çevrede bulunan, kısa süre önce adres değiştiren ya da sağlık raporu alan insanların bilgileri sorgulandığında da yüzde yüz doğru sonuçlar çıktığı görülebiliyor. Panelde ayrıca sahte kimlik oluşturmak da mümkün.

2 AY ÖNCE DEĞİŞTİRİLEN İKAMETGAH BİLGİSİ DE VAR

Satıcı özellikle paneldeki bilgilerin daha önce sızdırılan database’ler olmadığını ve sürekli güncel bilgilerin geldiğini ifade etti. Paneli doğrulama adına satıcı, sistem içerisinden sorguladığı kişilerin kişisel verilerinin görüntülerini attı. Görüntülerin geçmiş döneme ait olabileceğini belirterek, güvenirliliği test edildiğinde ise skandal netleşti: Muhabir kendi ismini vererek ikametgâh bilgilerini istedi. Bunun üzerine satıcı yaklaşık 2 ay önce değiştirdiği güncel ikametgâh bilgilerinin görüntüsünü attı. Yakın çevreden birkaç kişinin sorguları yapıldığında da doğru sonuçlara ulaşıldı.

HAFTALIK, AYLIK, YILLIK VE SINIRSIZ PAKETLER

Görüntülerin yollanmasının ardından satıcıya panele üyelik işlemlerini sorduk. Satıcı, panele üyeliğin haftalık 150 TL, aylık 280 TL, yıllık 450 TL, sınırsız kullanımın da 750 TL olduğunu söyledi. Haftalık paket almak istediğimi belirtmemizin ardından attığı hesap numarasına paranın yollanmasını istedi.

Parayı hesaba gönderdikten sonra satıcı bir link atarak açılan sayfada hesap oluşturmamız gerektiğini söyledi. Açılan sayfada hesap oluşturduktan sonra hangi mail adresini kullandığımızı ilettik. Satıcı, gönderdiğimiz paranın hesaba gittiğinin bildirimi geldikten sonra yöneticinin onayıyla birlikte siteye girebileceğimizi dile getirdi. Yaklaşık 1 saatlik bekleyişin ardından satıcı, “Paneli kullanabilirsiniz” diyerek mesaj attı.

MERNİS BİLGİLERİ DE VAR

Girdiğimiz panelde birçok başlık mevcut. Kişisel verilerin yayımlandığı bu panelde, İçişleri Bakanlığı’nın Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’ndeki (MERNİS) ad-soyad, T.C. kimlik numarası, aile, soy, adres, hastane bilgileri ile cep telefonu numaraları bilgileri, “MERNİS 2024” isimli sekmede bir aramayla bulunabiliyor.

Bununla birlikte panelde; medeni haliniz, üzerinize olan tapular, nerede çalıştığınız, mesleğinizin ne olduğu, üzerinize kayıtlı olan araçlar ve plakaları, okul ve üniversite bilgileri ve IBAN’ınıza ulaşılabiliyor.

YAKIN ZAMANLI HASTANE BİLGİLERİ DE SATIŞTA

Panelde ayrıca, hastane randevularınız ve reçete edilen ilaç bilgileri de yer alıyor. Bilgilerin güncel bilgi olup olmadığını kontrol etmek için yakın zamanda hastaneye giden bir arkadaşımızı arattık. Şubat ayında hastaneye giden arkadaşımızın hem randevu bilgileri hem de kullandığı ilaçlar saniyeler içerisinde karşımıza çıktı.

DİLEYEN SAHTE KİMLİK DE OLUŞTURABİLİR

Panelde tüm bu bilgilerin dışında, “kimlik oluşturucu” isimli bir sekme de yer alıyor. Bu sekmede istediğiniz bilgilerle yeni bir T.C kimlik kartı oluşturmanız mümkün. Bilgileri girdikten sonra panel size bir kimlik kartı görseli oluşturuyor.

Bunun dışında sekmede milyonlarca insanın genellikle hesap doğrulama adına kimi sitelerin istediği kimlikleriyle çekildikleri fotoğraflar da bulunuyor.

Konuya ilişkin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Ulaştırma Bakanlığı’nın nasıl bir açıklama yapacağı merak ediliyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com