TÜİK Başkanı Çetinkaya’dan tepki çeken açıklama: ‘Enflasyonun yüzde 75 olmasıyla yüzde 45 olması arasında fark yok’

TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya'nın "enflasyonun yüzde 75 olmasıyla yüzde 45 olması arasında bir fark olmadığı" yönündeki sözleri tepki çekti. Özgür Demirtaş, "İçler acısı bir açıklama" derken Uğur Gürses ise "Skandal" ifadesini kullandı.

  • ü
  • 10 Temmuz 2024
  • ü
  • Gündem

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erhan Çetinkaya’nın “enflasyonun yüzde 75 olmasıyla yüzde 45 olması arasında fark” olmadığı yönündeki açıklamaları tepki çekti.

Ekonomis Uğur Gürses, açıklamanın skandal olduğunu belirterek, “Bu sözler enflasyon ölçümü yapan ve şeffaflığı karartan bir kurumun başkanı için skandal… Kitlesel biçimde yoksullaşan çalışan ya da emekli kesim için enflasyonun yarım puanı bile ‘can yakıcılığı açısından’ önemli.”dedi.

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Demirtaş, açıklamaya tepki göstererek, “İçler acısı bir açıklama.
Korkunç bir açıklama. Olacak iş değil. Aklımı oynatacak derecede sinirlendirici bir açıklama. Bir Başkan bu sözleri nasıl söyler??? Aman Allahım, Aman Allahım” ifadesini kullandı.

Bir gazeteye yaptığı açıklamada, “Enflasyonun yüzde 75 olmasıyla yüzde 45 olması arasında bir fark olmadığını belirten Çetinkaya, “Fiyatlar artıyor. 100 TL olan ürünün fiyatı bir yıl sonra 175 veya 145 TL olacak arasında can yakıcılığı açısından bir fark yok. Psikolojik olabilir belki. TÜİK Başkanı ve bir vatandaş olarak da söylüyorum, matematiksel bir gerçeklik” değerlendirmesini yaptı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com