Tartışılan Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı resmen kuruldu

Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'nın kuruluşuna ilişkin kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  • ü
  • 06 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

KREATİF STOK - Cep telefonu ekranında Resmi Gazete logosu. (Bahadır Ulukaya - Depo Photos)

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı kuruldu.

Kanuna göre Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı; mütevelli heyeti, yönetim kurulu ve denetim kurulundan oluşacak. Vakıf, Bakanlığa ait veya tahsisli olup, güncel olarak ihtiyaç duyulmayan taşınmazların ilgili mevzuat hükümlerine uyulmak suretiyle Bakanlık yararına değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapabilecek, yükseköğretim kurumları kurabilecek, personelin niteliklerinin ve temsil kabiliyetinin geliştirilmesini destekleyecek çalışmalar yapabilecek.

VERGİLERDEN MUAF

Vakfa gelir temin edilmesi ve vakfın amaçlarına tahsis edilmesi amacıyla yurt içinde ve yurt dışında taşınır ve taşınmaz alma, satma, kiralama; ayni ve nakdi, fikri ve sınai her türlü hak ve alacağı temin etme, takas, trampa, ipotek tesisi ve benzeri tasarruflarda bulunabilecek.

Vakfın sahip olduğu ve olacağı taşınmaz mallar her türlü tapu harçları ile emlak vergisi ve taşınmazlara bağlı her türlü resim ve harçlardan muaf olacak.

Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı, başta emekli büyükelçiler olmak üzere Dışişleri personeli arasında sert eleştirilere neden olmuştu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com