Soylu’nun oğlunun şirketi yüzde 4900 büyürken hiç vergi vermemiş

İçişleri eski Bakanı Süleyman Soylu'nun oğluna ait olan şirketin, 3 yılda hiç vergi ödemediği ve yüzde 4900 büyüdüğü ortaya çıktı.

  • ü
  • 25 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Engin Soylu'nun nikah törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan katılmıştı.

Ülkeyi içine girdiği ekonomik krizden kurtarmak için garsonların bahşişinden ve motokuryelerden vergi alınması planlanırken iktidara yakın şirketlerin hiç vergi vermedikleri orta çıkmaya devam ediyor.

Eski İçişleri Bakanı ve AKP İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu ve oğlu Engin Levent Soylu’nın 2021’de kurduğu Esigortan Sigorta Acentelik Hizmetleri Anonim Şirketi’nin hiç vergi vermeden yüzde 4900 büyüdüğü ortaya çıktı.

Soylu’nun 2022’ye kadar ortağı olduğu Esigortan Sigorta Acentelik Hizmetleri Anonim Şirketi’nin son aldığı acentelik, Türkiye Varlık Fonu şirketi Türkiye Sigorta A.Ş.’ydi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

Flaş Haber’den Bora Erdin’in haberine göre, şirketin 2022 yılında 12 sigorta şirketinden daha acentelik aldı. Ayrıca, Soylu’nun 11 Ağustos 2022’de ortak olduğu aile şirketindeki hisselerini devrederek şirketten ayrıldı.

SERMAYESİ 5 MİLYON TL’YE YÜKSELTİLDİ

Şirket, yasal zorunluluk gereği 2024 Mart ayında sermayesini artırdı. Kuruluş sermayesi 100.000 TL olan şirketin yeni sermayesi 5.000.000 TL’ye yükseltildi.

Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Dairesi kayıtlarına göre, Türkiye’nin en büyük sigorta şirketlerinin acentesi olan “Esigortan Sigorta Acentelik Hizmetleri Anonim Şirketi” bugüne kadar hiç vergi ödemedi.

Uzmanlar bu durumun şirketin ticari faaliyetlerde bulunmadığı anlamına gelebileceğini belirterek, “Sermayesini 3 yılda yüzde 4900 artıran ve Türkiye’nin en büyük sigorta şirketlerinin acenteliklerini alan bir şirketin hiç vergi ödememesi dikkat çekicidir” ifadesini kullandılar.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com