Sezgin Baran Korkmaz: ABD’ye 135 milyon dolar borcum var, ödeyip döneceğim

Türkiye’de kendisine ‘tezgah’ kurulduğunu öne süren firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz, "Ben normal iş hayatıma devam ediyorum. Amacım, Amerikan devletine olan borcumu bir an önce ödeyip bitirmek." dedi.

  • ü
  • 04 Mayıs 2024
  • ü
  • Gündem

ABD’nin New York kentinde yaşadığı ve işlerini devam ettirdiğini söyleyen Sezgin Baran Korkmaz, dün katıldığı bir yayında annesinin üç kişiye beddua ettiğini söylediği ifadeleri ile gündeme gelmişti. Korkmaz, X platformundan Yusuf Aydın’ın hesabından açılan Space odasında Gazeteci Muhammed Vefa’nın sorularını cevaplamış; “Benim itiraf edeceğim konular iktidarı güçlendirir. Ben muhalefet hakkında konuşursam muhalefet ortada kalmaz. Annem 3 kişiye beddua etti; Kemal Kılıçdaroğlu, Süleyman Soylu ve Uğur Dündar… Uğur Dündar ile ilgili çok çarpıcı belgeler açıklayacağım.” şeklinde konuşmuştu.

Sezgin Baran Korkmaz Sözcü’den Saygı Öztürk’e yaptığı açıklamada ise Türkiye’de kendisine ‘tezgah’ kurulduğunu öne sürdü. “Dönünce onlarla canlı yayında hesaplaşacağım” diyen Karslı firari iş insanı, “Ben normal iş hayatıma devam ediyorum. Amacım, Amerikan devletine olan borcumu bir an önce ödeyip bitirmek. Toplam 135 milyon dolar civarında bir borcum var. Önemli bir kısmını ödedim. Kalanını ödemek için çabalıyorum ve ödeyeceğim.” ifadelerini kullandı.

‘YARGILAMA BAŞKA, BORÇ BAŞKA BİR ŞEY’

Sezgin Baran Korkmaz’ın açıklamaları şöyle:

“Yargılamanın da bir yıl içinde biteceğini, bu süreçte de borcumu ödeyeceğimi düşünüyorum. Yargılama başka, borç başka bir şey. Borç, yargılama dışında olan bir şey. Beni eleştirenler yalanlar üzerinden değil gerçekler üzerinden konuşsaydı daha işe yarardı. ‘Sezgin Baran Korkmaz niye bunları yaşadı?’ deseydi. Benim yaşadığım bu olayı muhalefet üzerindeki bu tezgahı bana kimlerin planladığını, hangi eski milletvekili, hangi avukat, hangi gazetecilerin bu tezgahın içinde olduğunu yakın bir zamanda bir canlı yayında anlatacağım. Olayın onların anlattığı şekilde olmadığı ortaya çıkacak. O villaların hangi parayla alındığını tek tek belgeleriyle ortaya koyacağım. Kimse bir şeyi saklayamaz.”

‘ONLAR GİBİ YAPMAYACAĞIM’

Ben, hangi gazetecilerin bu kirli planın parçası olduğunu ortaya koyarken onlar gibi yapmayacağım. Onların hepsinin isimlerini canlı yayında söyleyip birlikte canlı yayına çıkmayı teklif edeceğim. Bu tezgahın içinde neden bunu yaptıklarını bütün kamuoyu öğrensin bence kamuoyunun buna çok ihtiyacı var. Bir partinin ABD Temsilcisi, benim duruşmalara çıktığımı, mahkemede 3 saate yakın ifade verdiğimi söyledi. Oysa ben ABD’de duruşmaya bir kere bile çıkmadım. Sadece Avustralya’dan Amerika’ya getirildiğimin ikinci günü hakim karşısına çı karıldım. Bu kadar. Başka bir şey yok. Geldiğimden 2 gün sonra tutuklu yargılandım. Yaklaşık bir yıl cezaevinde yattım. Davamın olduğu Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşma hakiminin karşısına çıkmadım.”

‘REZA ZARRAB OLAYINA BENZER TARAFI YOK’

Korkmaz, Türkiye’de muhalefetin kendisinin ABD’de olmasını “2. Reza Zarrab olayı” olarak kullandığını ifade edip şunları söyledi:

“Oysa dosyaya hukukçu gözüyle bakılsa bu dosyadan böyle bir şey çıkmayacağı anlaşılırdı. Benim üzerimden iktidarı eleştirdi. Peki Baran Korkmaz serbest kaldı ve gerçekler ortaya çıktı ki ne Reza Zarrab olayına benzer, ne de Türk Devletini ilgilendirilen bir taraf var. Muhalefetin gündeme getirdiği tek bir iddia var. İşin tek sebebine dönersek Sezgin Baran Korkmaz’a bu operasyon niye yapıldı kardeşim? Muhalefet neden bunu bu kadar saptırdı? Ben bunları da anlatacağım. Yakında sosyal medya hesabım üzerinden açıklamalar yapmaya başlayacağım. Cezaevinde değilim. Çalışma hayatımı burada sürdürüyorum. ”

ABD’DE ‘DİGOR TOWER’ KURUYOR

Öztürk’e, “New York’un ortasına memleketim olan Kars’ın ilçesi Digor adıyla ‘Digor Towers’i kuruyoruz. En geç bir yıl içinde Türkiye’ye dönmeyi planlıyorum.” diyen Sezgin Baran Korkmaz, ” Ben Avusturya’dan ABD’ye getirildiğimde de Türkiye’ye iademi istedim. Dünyanın en büyük zengini olayım, Kars’ın bir taşını, Boğaz’ın bir bardak çayını dünyaya değişmem. Bendeki hırs, insanlara ne kadar yardım edebilirim hırsı. Ben cezaevindeyken Hatay’a çok önemli miktarda bağışta bulundum. Bunlardan mutluluk duyuyorum. Benim yaptığım hayır işlerini kaç kişi yapıyor? Örneğin 5 tane okul yapmışım, binlerce öğrenciye burs vermişim, pandemi döneminde 70 milyon lira sağlık çalışanlarına dağıtmışım. Bir lirasını bile vergiden düşmemişim. Ben ABD’de para aklayacağım, gelip Manhattan’ın göbeğinde ticaret yapabilir miyim? ABD buna müsaade eder mi? Buradaki Türklerin bana karşı inanılmaz derecede sempatilerini görünce çok mutlu oluyorum.” şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU?

Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Baran’nın bakanlığa gelmesini istedi. Bir iş adamından olan alacağından vazgeçmesi istendi. “Devlet işi mi?” diye sorduğunda, “Evet” denildi. Ancak Baran’a inandırıcı gelmedi. Bazı dostları da “Türkiye’yi terk et” mesajı getirdi. Bakan’la görüştüğü günün sabahı 5 Aralık 2020’de Türkiye’den tarifeli uçakla yurtdışına gitti. Hemen ardından hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Korkmaz’ın adının karıştığı kirli ilişkiler ağını bir dönem yaptığı YouTube yayınlarıyla öne çıkan organize suç örgütü üyeliğinden sabıkası bulunan Sedat Peker ifşa etmişti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com