Sarp Kuray’ın kızı Zeynep Kuray: Çoklu organ yetmezliği var, uyutuluyor

68 kuşağının önemli isimlerinden Sarp Kuray'ın kızı Zeynep Kuray, babasının çoklu organ yetmezliğiyle olduğunu ve şu anda hala uyutulduğunu söyledi.

  • ü
  • 30 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

12 Mart 1971 öncesi dönemi silahlı terör örgütlerinden Dev-Gençin kurucularından Sarp Kuray, Hrant Dink anmasında.

Rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve yoğun bakımda tedavisi süren siyasetçi Sarp Kuray’ın sağlık durumuna ilişkin bilgi veren kızı gazeteci Zeynep Kuray “Şu anda çoklu organ yetmezliği var ama durumu iyiye gidiyor, hâlâ uyutuluyor” dedi.

68 Kuşağı’ndan uzun yıllar cezaevinde kalan siyasetçi Sarp Kuray’a menenjit teşhisi kondu. 79 yaşındaki Kuray, önceki gün hastalanarak hastaneye kaldırılmış ve yoğun bakıma alınmıştı. Kuray’ın gazeteci kızı Zeynep Kuray, “Babam yoğun bakımda! Bekliyorum…Bunu da atlatacağız!” paylaşımı ile durumu paylaşmıştı.

Bugün sosyal medyadan babasının sağlık durumuna ilişkin yeni bir paylaşım yapan Zeynep Kuray, “Babama menenjit teşhisi konuldu, şu anda çoklu organ yetmezliği var ama durumu iyiye gidiyor, hâlâ uyutuluyor” dedi.

Bilinci kapalı şekilde yoğun bakımda bulunan Kuray’ın tedavisi İstanbul Maslak’taki Acıbadem Hastanesi’nde devam ediyor.

SARP KURAY KİMDİR?

Sarp Kuray, 1945’te Sinop Boyabat’ta doğdu. Babası Ankara eski Valisi Enver Kuray, dayısı Yassıada yargılamaları savcısı Ömer Egesel’dir.

Oyuncu Nur Sürer’in de eşi olan Kuray, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne, daha sonra Deniz Harp Okulu’na girdi. Bu okulu 1965’te bitirdi. Denizci teğmen olarak arkadaşları ile “Mustafa Kemal’in Harbiyelileri” başlıklı bildiriyi yazdıkları için soruşturmaya uğradı.

12 Mart askeri darbesi döneminde tutuklanarak Deniz Subayları davasından yargılandı, müebbet hapse çarptırıldı. 1975’te özel afla serbest kaldı.

Yurtdışında kurduğu 16 Haziran Hareketi adlı örgütü 1988’de feshetti, 2008’de arkadaşlarıyla birlikte SHP’ye katıldı.

2009’da ’16 Haziran Örgütü yöneticiliği’nden tutuklandı. ‘Anayasal düzeni zorla değiştirmek’ suçlamasıyla müebbet hapse çarptırıldı ancak 7 yıl 8 ay sonra 2016’da tahliye oldu.

Kuray, 13 Haziran 2017’de ise CHP’ye üye oldu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com