Rusya, Putin muhalifi satranç efsanesi Kasparov’u ‘terörist’ ilan etti

Rusya'nın 'yabancı ajan' listesinde yer alan Kasparov'un ismi şimdi de terörist listesine eklendi. Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasıyla Devlet Başkanı Putin’i eleştiren Kasparov, "Ukrayna’nın Rusya’ya karşı askeri olarak desteklenmesi ve Rus ekonomisinin çökertilmesi" çağrısında bulunmuştu.

Rusya, eski Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov’u ‘terörist ve aşırılıkçılar’ listesine dahil etti.

Rusya, eski Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov’u terörist listesine aldı. 2014’te Hırvatistan vatandaşlığı alan Putin muhalifi Kasparov, Mayıs 2022’de de ‘yabancı ajan’ listesine dahil edilmişti.

Rusya’nın ‘yabancı ajan’ listesinde yer alan Kasparov’un ismi şimdi de terörist listesine eklendi. Rusya, eski Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov’u terörist ve aşırılıkçılar listesine dahil etti. Rusya Federasyonu Mali İzleme Servisi’nin (Rosfinmonitoring) internet sayfasında bulunan terörist ve aşırılıkçılar listesine Kasparov’un ismi eklendi.

Babası Yahudi, annesi Ermeni olan Rus vatandaşı Kasparov, 1985-2000 yıllarında satrançta dünya şampiyonu oldu. 2005 yılında satranç kariyerine son veren Kasparov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karşısında yer alan siyasi muhalif hareketlerin içerisinde bulundu. Bir süre sonra yurt dışında yaşamaya başlayan Kasparov, 2014’te Hırvatistan vatandaşlığı aldı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasıyla Devlet Başkanı Putin’i eleştiren Kasparov, “Ukrayna’nın Rusya’ya karşı askeri olarak desteklenmesi ve Rus ekonomisinin çökertilmesi” çağrısında bulunmuştu. Kasparov, 20 Mayıs 2022’de Rusya’da ‘yabancı ajan’ listesine alınmıştı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com