Rüşvet, uyuşturucu partisi ve yasak aşkla gündeme hakim hakkındaki haberlere erişim engeli

Adana Adliyesi’nde rüşvet, skandal, tehdit ve uyuşturucu partileri gibi skandallarla Türkiye gündemine oturan kriminal Hakime Gül A., hakkındaki haberlerin kaldırılması için Ankara sulh ceza hakimliğine başvurdu. Gül A. hakkındaki haberler ‘objektif olmayan biçimde suçlayıcı’ ifadeler içerdiği gerekçesiyle erişim engeli getirildi.

  • ü
  • 22 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Adana Adliyesi’nde rüşvet, skandal, tehdit ve uyuşturucu partileri gibi skandallara Türkiye gündemine oturan hakime Gül A., hakkındaki haberlerin kaldırılması için Ankara sulh ceza hakimliğine başvurdu. Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği ise Gül A. hakkındaki haberlere ‘objektif olmayan biçimde suçlayıcı’ ifadeler içerdiği gerekçesiyle erişim engeli kararı verdi.

Görev yaptığı Edirne ile Adana’da 2017’den bu yana şantaj, ölüm planı, tehdit, rüşvet gibi birçok suça karıştığı iddiasıyla geçtiğimiz ay Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından ihraç edilen kriminal hakime olayının yankıları devam ediyor. Adı birçok skandala karışan Hakime Gül A., hakkında çıkan haberlerle ilgili yayın yasağı aldırmak için harekete geçti. Eşi Gaziantep’te görev yapan kendisinin de son görev yeri Adana olan Gül A. hakkında çıkan bazı haberlerle ilgili haber linklerine erişim engeli kararı için Ankara sulh ceza hakimliğine başvurdu.

MAHKEME TALEBİ OLUMLU KARŞILADI

Gül A.’nın söz konusu haberlerle kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle haberlere erişim engeli talebi Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edildi. Dosyalardan beraat karşılığında rüşvet aldığı, iş adamını tehdit ettiği ve adliyede uyuşturucu partisi düzenlemesi iddiaları ile açığa alınan hakime Gül A.’nın talebi, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği, suçlayıcı ifadelerle haberler yapıldığı ve objektif olmayan biçimde suçlayıcı ifadeler kullanıldığı gerekçesiyle kabul edildi.

NE OLMUŞTU?

Hâkim Gül A., Adana’da kiracı olarak yaşadığı sitenin yönetici Ş.L. ile 2019 yılı Eylül ayında tanıştıktan sonra birliktelik yaşamaya başladı. Kadın hakim bir gün Ş.L.’ye “Benim bazı sıkıntılarım var. Sen güçlü bir erkeksin bana yardımcı olmanı istiyorum, ben daha önce Edirne’de görev yaptım. Orada görev yaparken hakkımda rüşvet iddialarında bulunduğu, sahtecilik yaptığımı söylediler. Senin beni bu suçlamalardan kurtarman, dosyalarımı kapattırman ve o kişilerden beni korumanı istiyorum” dedi. Hukuken evli olan ve 20 yaşında oğlu olan kadın hâkim, Ş.L. ile cinsel birlikteliklerinin görüntülerini kaydedip karşılıklı olarak birbirleriyle paylaştı.

Kadın hakimin başka erkeklerle de menfaat karşılığında ilişki yaşadığını öğrenen Ş.L. ayrılmak istedi. Ş. L. hâkimi telefonla arayıp 4 yıl süren birlikteliklerini sona erdirip, kendisiyle irtibat kurmamasını aksi hâlde Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulunacağını söyledi. Bunun üzerine Mayıs ayında Ş.L. tehdit edilmeye başladı.

Galericiler sitesinde bir işyerine giden Ş. L.’yi karşılayan iki kişi “Sende hakime hanımın videoları varmış, bunların silmen gerekiyor. İşyerine girerken veya çıkarken öldürülebilirsin, bu işleri başkaları yapacak” dedi. Bunun üzerine Ş.L. kadın hakim hakkında şikayetçi oldu.

AKARYAKIT KAÇAKÇILIĞI DOSYASINI KAPATMIŞ

Ş.L.’nin şikayeti üzerine hakim Gül A. hakkında HSK 1. Dairesi tarafından soruşturma izni verildi. Gül A.’nın Osmaniye Asliye Ceza Mahkemesinde “Akaryakıt kaçakçılığı” iddiasıyla yargılanan sanıktan beraat etmesi karşılığında 500 milyon rüşvet aldığı öne sürüldü.

Gül A.’nın yargılaması olan kişiye Edirne ilinde birlikte görev yaptığı Cumhuriyet Savcısı F.A.’nın duruşmada beraat mütalaasında bulunup beraat karan verdireceğini belirterek 500 milyon talep ederek parayı elden teslim aldığı, o Cumhuriyet Savcısının yargılanan sanık hakkında beraat kararı verilmesi yönünde talepte bulunduğu ancak o celse karar verilmeyip sonraki celsede başka bir Cumhuriyet Savcısının mahkûmiyet mütalaasında bulunmasıyla ceza aldığı ortaya çıktı.

Sanığın Hakim Gül A.’ya hem para verip hemde ceza aldığını söylemesi üzerine ise kadın hakimin “kafaya takma, istinaf sürecinde beraat kararı çıkartırız” dediği öne sürüldü.

ADLİ EMANETTEN UYUŞTURUCU ALIP PARTİ YAPMIŞ

Hakim Gül A. hakkındaki iddialar bunlarla da sınırlı kalmadı. Gül A.’nın bir özel hastaneden reçetesiz olarak uyuşturucu özelliği bulunan ilaç temin edip içtiği, pandemi döneminde nöbeti olduğu hafta sonu adli emanetten aldığı metanfetamin maddesi ihtiva eden hapları kullanması nedeniyle nöbetini başka bir hakimle görüşerek değiştirdiği belirlendi.

Yine pandemi döneminde Hakim Gül A.’nın Adana adliyesinde bir Cumhuriyet Başsavcı vekili, bir Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi ve bir Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi ile birlikte içki içip Başsavcı vekilinin adli emanet deposundan çıkarttığı metanfetamin olarak bilinen uyuşturuyucu kullanıp birlikte parti yaptıkları belirlendi.

Adana Adliyesi’nden görev yapan kadın hakimin yaşadıkları ve hakkındaki iddialar akıllara durgunluk verecek cinsten olurken Hakim Gül A.’nın daha önce de Edirne’de görev yaparken birçok suça karıştığı ve bu döneme kadar görevde nasıl kaldığı büyük merak konusu oldu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com